Nový, tisíckrát účinnejší repelent
11.5.2011 23:45:44 | QScience Daily | Počet zobrazení: 3219x
Predstavte si repelent, ktorý je nielen tisíckrát účinnejší než dietyltoluamid (DEET) – aktívna látka vo väčšine dnešných prostriedkov chrániacich pred komármi – ale aj funguje proti všetkým typom hmyzu.
Táto možnosť je pravdepodobná vďaka objavu novej triedy repelentov vedcami z Vanderbiltovej univerzity. „Nebolo to naším cieľom,“ povedal David Rinker, jeden z objaviteľov. „Šlo o anomáliu, ktorú sme pozorovali v našich testoch.“
Vedci robili testy ako súčasť interdisciplinárneho projektu zameraného na hľadanie spôsobov kontrolovania šírenia malárie ochromením čuchového zmyslu komárov.
„Je príliš skoro vyhlasovať, či môže byť táto špecifická látka základom komerčných produktov,“ povedal vedúci laboratória prof. Laurence Zwiebel. „Je však prvá svojho druhu a možno ju použiť minimálne pri vývoji podobných látok s charakteristikami vhodnými pre ich komerčné využitie.“
Objav novej triedy repelentov je výsledkom zistení o povahe čuchu hmyzu z posledných rokov. Hoci čuchový systém komárov je umiestnený v tykadlách, pred 10 rokmi vedci predpokladali, že na molekulárnej úrovni funguje podobne ako u cicavcov. Tam na sa na povrchu nervových buniek nachádzajú bielkoviny reagujúce na pach.
V posledných rokoch vedci zistili, že čuchový systém komárov a iného hmyzu je úplne iný. Čuchové receptory v ňom nefungujú autonómne ale vytvárajú komplex s koreceptorom. Nachádzajú sa na celom povrchu tykadiel a každý z nich reaguje na iný pach. Na to aby fungovali, musí byť ku každému receptoru pripojený koreceptor. Ak by existovala látka, ktorá by naraz vytvoril komplexy na všetkých čuchových receptoroch, znemožnila by komárom rozoznávať pachy a hľadať krv. Látku, ktorá to dokáže, vedci nazvali VUAA1.
Hoci nejde o páchnucu molekulu, vedci zistili, že aktivuje čuchové komplexy hmyzu podobným spôsobom ako odoranty. Vedci tiež dokázali, že komáre na látku reagujú.
Vedci len začali skúmať novú látku. V prvých testoch s komármi zistili, že látka VUAA1 je tisíckrát efektívnejšia než DEET. Zistili tiež, že látka stimuluje čuchové komplexy u múch, molí a mravcov. Otvára tak cestu novej triede repelentov, ktoré budú mať širokú pôsobnosť a využitie.
Pred komerčným použitím VUAA1 je potrebné spraviť ešte mnoho vecí. Teraz vedci pracujú na odstránení tých zložiek, ktoré neprispievajú k účinnosti látky. Potom začnú skúmať jej toxicitu.
Vanderbiltova univerzita si zaregistrovala patent na túto triedu látok a rokuje s potenciálnymi záujemcami o licenciu na zaradenie látky do výroby so zvláštnym dôrazom na vývoj produktov, ktoré znížia šírenie malárie v rozvojových krajinách.