ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ako by ste vnímali svet, ak by ste sa stali bábikou?

26.5.2011 17:19:16 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2169x

Predstavte si, že za noc sa zmenšíte na veľkosť bábiky. Cítili by ste sa po zobudení malí, alebo by ste si mysleli, že žijete vo svete obývanom obrami? Švédky vedci z Karolinska Institutet možno našli odpoveď.

 

Podľa učebníc je naše vnímanie veľkosti a vzdialeností produktom vnímania vizuálnych podnetov mozgom. O našom vnímaní rozhoduje veľkosť objektu na sietnici aj jeho pohyb v zornom poli. Niektorí vedci si myslia, že vnímanie sveta ovplyvňuje aj naše telo, takže čím sme vyšší, tým kratšie sa zdajú byť všetky vzdialenosti. Doteraz však nebolo možné túto hypotézu overiť.

Henrik Ehrsson a jeho kolegovia už dokázali vytvoriť ilúziu výmeny tela s iným človekom alebo figurínou. Teraz použili rovnakú techniku na vytvorenie ilúzie veľmi malého a veľmi veľkého, štvormetrového tela.

Ich výsledky prvýkrát ukázali, že veľkosť nášho tela má výrazný vplyv na vnímanie okolitého sveta. „V malom tele vnímame svet ako obrovský a naopak,“ povedal Ehrsson.

Zmenené vnímanie priestoru vedci stanovili na základe odhadu veľkosti rozdielnych blokov a kráčania popri nich so zatvorenými očami. Ilúzia malého tela spôsobila nadhodnotenie vzdialenosti, vo veľkom tele bol efekt opačný.

Jedna zo stratégií, ktorú mozog využíva, je porovnanie: ak osoba stojí za stromom, mozog dokáže určiť výšku oboch pozorovaných objektov. Vnímanie vlastného tela je však mierou, od ktorej sa všetko odvíja.

„Hoci vieme, ako vysokí ľudia sú, ilúzia spôsobí, že oných vnímame v obrích rozmeroch,“ povedal Ehrsson, ktorý experiment tiež na sebe vyskúšal.

Výskum tiež ukázal, že je možné vytvoriť dokonalú ilúziu výmeny tela s extrémne malými a veľkými umelými telami, čo má podľa Ehrssona veľký potenciál. „Teoreticky je možné vytvoriť ilúziu mikroskopického robota, ktorý dokáže vykonávať operácie v ľudskom tele, alebo veľkého robota opravujúceho jadrovú elektráreň po nehode,“ povedal.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,99
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.