ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Obnovenie severnej časti Aralského jazera

16.4.2007 23:53:30 | Q
Nature | Počet zobrazení: 3219x

Aralské jazero, ktorého vysychanie sa považuje za jednu z najväčších svetových environmentálnych katastrof, sa vďaka mnohým projektom Svetovej banky a vlády Kazachstanu začalo pomaly obnovovať.

 

Kazachstanu začalo pomaly obnovovať.

Kým vody Aralského jazera – dnes už len sústavy jazier na hranici Uzbekistanu a Kazachstanu – stále miznú, severná časť jazera v Kazachstane sa začala obnovovať vďaka systému umelých kanálov a priehrad. Za posledný rok stúpla jeho hladina až po vrch novovytvorenej hrádze. Toto odborníci pri novom systéme očakávali za dva až tri roky.

Kazašská vláda motivovaná týmto úspechom pripravuje podklady pre pokračovanie projektu obnovy jazera. Vedci však nie sú optimisticky naladení, lebo vidia stále vysychanie väčšej južnejšej časti jazera. Pretože kazašský projekt v skutočnosti celé jazero nezachraňuje.

Od 60. rokov 20. storočia Aralské jazero vysychá, lebo podstatná časť vody z riek Amudarja a Syrdarja, ktoré ho zásobujú, sa používa na zavlažovanie poľnohospodárskych plôch vytvorených v púšti. Súčasné jazero zaberá už menej ako polovicu pôvodnej plochy. Kvalita jeho vody je veľmi zlá, keďže okrem vysokej koncentrácie solí obsahuje značné množstvo hnojív a pesticídov, ktoré jeho prítoky naberajú cestou cez poľnohospodársku krajinu. Ďalší diel znečistenia pripadá na vrub testovania biologických zbraní. Aralské more je dnes spolu s Černobyľom chápané ako synonymum pre ekologickú katastrofu obrovských rozmerov. Ústup jazera a jeho veľké znečistenie úplne zničilo kedysi bohatý rybársky priemysel a navyše viedlo k vzniku a rozšíreniu soľných púští na okolí.

V roku 2001 sa pustila kazašská vláda do projektu záchrany jazera s rozpočtom 85 miliónov dolárov, ktorý bol dotovaný z veľkej časti Svetovou bankou. Zdroje boli použité na výstavbu systému nových kanálov a priehrad s cieľom zastaviť vysychanie jazera. Stavba bola dokončená v auguste 2005 a do mája 2006 stúpla hladina severnej časti jazera o 3 metre. Jedným z viditeľných výsledkov je fakt, že prvýkrát od osamostatnenia Kazachstanu, môžu miestni rybári vyvážať ryby do okolitých krajín.

Obnova celého jazera je však podľa vedcov nereálna, pretože vyžaduje návrat všetkej vody z riek Amudarja a Syrdarija späť do jazera, čo dnes nie je možné pri rozvitom poľnohospodárstve Kazachstanu.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,58
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.