ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Riešenia mladých slovenských inovátorov ušetria energiu v automobilovom priemysle

10.6.2011 10:42:56 | * q
| Počet zobrazení: 2052x

Siemens a Volkswagen po ôsmykrát ocenili inovatívne nápady študentov elektrotechniky v súťaži Siemens Young Generation Award. Cenu vo forme celoročného predplatného odovzdasla aj redakcia časopisu Quark.

Tohtoročná súťaž bola orientovaná na automobilový priemysel. Hlavnú cenu súťaže získal projekt pneumatickej triedičky Michala Bratha a Martina Strapka, študentov Strednej priemyselnej školy v Nitre. Ich projekt sa zaoberá riadením manipulátora, ktorý 

Do ôsmeho ročníka súťaže SYGA sa zapojilo celkovo 14 škôl s 27 projektmi. Do finálového kola postúpilo 10 najlepších projektov, z ktorých výberová komisia určila víťazov. Okrem hlavnej ceny SYGA za najlepšie technologické riešenie boli udelené aj ďalšie štyri ocenenia – cena spoločnosti Volkswagen Slovakia, cena Fakulty elektrotechniky a informatiky STU, cena magazínu Quark za najinovatívnejšie riešenie a cena odborného mesačníka AT&P journal.

Hlavná cena SYGA divízie Priemyselnej automatizácie a technológie pohonov: pneumatická triedička 

Hlavnú cenu divízie automatizácie a technológie pohonov v súťaži SYGA 2011 za najlepšie technologické riešenie získali Michal Bratha a Martin Strapko zo Strednej priemyselnej školy v Nitre za projekt pneumatickej triedičky riadenej PLC systémom Siemens S7 200. „Náš projekt sa skladá z fyzického modelu, z počítačového modelu a zo softvéru. My sme vlastne vytvorili aj algoritmus triedenia,“ povedal o projekte Michal Brath. „Na pohon triedičky sme použili pneumatické valce. Nachádza sa v nej podávací modul, doň sa vloží teleso a hlavný pneumatický piest ho posúva v triedičke. Ďalej sú tam ďalšie tri pohony v jednom smere, ktoré spôsobia vyradenie telesa do konkrétnej palety, podľa typu výrobku,“ opisuje projekt spoluautor Martin Strapko. Touto výhrou získali pre svoju školu nový počítač.

picture
 
Cena Volkswagenu Slovakia: Projekt tepelná bariéra 

Za riešenie, ktoré sa najviac približuje praxi a potrebám automobilového priemyslu, poputuje cena VW SK do Stredného odborného učilišťa v Žiline. Cieľom projektu Tepelná bariéra bola ochrana tepla vytvoreného vo výrobnej hale automobilky. „Ide o dve brány, ktoré zabraňujú prievanu medzi vonkajším priestorom a vnútrom výrobných hál, keďže brány sa nikdy neotvoria naraz. Myslím, že niečo podobné by sa dalo zrealizovať aj v skutočných podmienkach,“ opisuje projekt jeden z autorov Peter Slota.

Cena magazínu Quark: automatická prevádzka skokanského mostíka  

Cenu magazínu Quark si do Popradu odniesli Marek Vinc a Marek Kičin za projekt automatickej prevádzky skokanského mostíka, ako aj Ing. Ľubomír Matúška. „Keďže v súčasnosti celú prípravu na preteky kontrolujú ľudia len podľa svojich zmyslov, zverili sme túto prácu programovateľným automatom, ktoré pomocou snímačov vyhodnocujú podmienky a povoľujú alebo zabraňujú skokanom uskutočniť skoky, hovorí M arek Vinc. „Merajú teda poveternostné podmienky, vlhkosť a podobne, pretože pri letných skokoch musí byt zavlažená rozjazdová dráha aj doskočisko. Ďalšie snímače vyhodnocujú rýchlosť vetra, osvetlenie a podobne,“ uzatvára Marek Kičin.

picture
 
Cena Fakulty elektrotechniky a informatiky STU: ovládanie manipulátora pomocou PLC  

Cenu FEI STU získali študenti Strednej priemyselnej školy z Prešova. „V našom projekte riešime ovládací program pre stavebnicu manipulátora Fischer a taktiež vizualizáciu cez sieťové pripojenie pomocou java skriptu a html,“ približuje Marek Ižarík. „Zamerali sme sa hlavne na vizualizáciu cez sieťovú komunikáciu a tiež cez ethernet, pretože po zadaní internetovej stránky dokážeme manipulátor aj riadiť,“ dodáva druhý autor Peter Ondko.

Cena odborného mesačníka AT&P journal: meracie zariadenie dĺžky rúr 

Ďalším úspešným projektom bol projekt Martina Bamburu a Petra Kysuckého z SOŠ Podbrezová. „Náš projekt meria novo vyrobene rúry pomocou fototranzistorov, optických snímačov a lasera. Podobná technológia bezkontaktného merania sa v praxi používa, ale my sme do nej integrovali laserovú technológiu,“ predstavili projekt študenti.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,52
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.