Vedci vedia, aká je hustota jednej bunky
23.6.2011 16:01:31 | QScience Daily | Počet zobrazení: 3042x
Viac ako 2000 rokov po tom, ako Archimedes objavil spôsob na určenie hustoty kráľovskej koruny zistením jej hmotnosti v kvapaline, použili vedci z MIT podobný princíp na zmeranie hustoty jednej bunky.
„Hustota je fundamentálna vlastnosť všetkého,“ povedal William Grover z MIT. „Každá bunka v našom tele má hustotu a ak by sme ju dokázali dostatočne presne odmerať, otvorilo by nám to nové obzory v biológii bunky.“
Nová metóda využíva určenie hmoty bunky pri plávaní v dvoch kvapalinách s odlišnou hustotou. Rovnako ako meranie hustoty kráľovskej koruny pomohlo Archimedovi zistiť, či je z pravého zlata, môže meranie hustoty bunky pomôcť vedcom získať biofyzikálny pohľad na základné bunkové procesy pri prispôsobovaní bunky na prežitie a môže pomôcť identifikovať choré bunky.
Meranie hustoty živých buniek je náročné, pretože vyžaduje nástroj, ktorý dokáže určiť hmotnosť bunky v ich prirodzenom kvapalnom prostredí a zabezpečiť, aby nezahynuli a tiež metódu merania hmotnosti v dvoch odlišných kvapalinách.
V roku 2007 vyvinuli prof. Scott Manalis a jeho študenti prvý spôsob na meranie hmotnosti jednotlivých buniek v kvapalinách. Ich zariadenie pumpuje bunky cez mikrokanál, ktorý vedie cez malý kremíkový nosník. Ten vo vákuu vibruje a pri prechode bunky sa frekvencia vibrácií mení. Hmotnosť bunky sa dá vypočítať zo zmeny frekvencie vibrácií.
Aby systém dokázal merať hustotu bunky, museli vedci cez zariadenie presunúť bunku dvakrát, vždy v inej kvapaline. Hmotnosť bunky v kvapaline (jej tiaž v chvíli, keď ju kvapalina nadnáša) záleží od absolútnej hmotnosti a objemu, takže meraním dvoch hmotností v kvapalinách sa dá vypočítať hmotnosť, objem a hustota bunky.
Nové zariadenie prudko mení kvapalinu v prístroji bez poškodenia bunky a celý proces merania trvá menej než 5 sekúnd.
David Weitz z Harvardu povedal, že nová technika je šikovným spôsobom merania hustoty a otvára dvere mnohým oblastiam výskumu. „Najzaujímavejšie je, že hustota sa mení oveľa citlivejšie ako iné bežne merané charakteristiky. Neviem, prečo to tak je a to sa mi zdá zaujímavé.“
Vedci testovali svoj systém na niekoľkých typoch buniek, medzi ktorými boli červené krvinky aj bunky leukémie. V teste s bunkami leukémie vedci na bunky pôsobili antibiotikami a už po jednej hodine bola zmena v ich hustote zjavná. Hustota buniek narástla približne o 1%, čo by bez nového zariadenia prístroje nedokázali zachytiť. Vďaka svojej rýchlosti a presnosti by mohlo nové zariadenie pomôcť vedcom odhaľovať práve lieky proti rakovine.
Meraním hustoty bolo veľmi jednoduché určiť bunky, ktoré reagovali na liek. Pri pohľade na celkovú hmotnosť alebo objem by vedci túto zmenu nedokázali pozorovať.
Možnosť určiť hustotu jednej červenej krvinky umožní lekárom aj kontrolovať doping športovcov formou bezprostrednej transfúzie vlastnej krvi pred súťažou. To má mať vplyv na množstvo červených krviniek a zvýšiť výkon. Uskladnené krvinky ale menia svoju hustotu, čo by mohla nová technika zachytiť.
Vedci z Manalisovho laboratória teraz skúmajú hustotu iných typov buniek a začínajú určovať hustotu jednotlivých buniek počas etáp ich života, zvlášť u rakovinových buniek, pre ktoré je charakteristický nekontrolovateľný rast.