Moderné spoločenstvá rýb zomierajú mladé
27.6.2011 17:05:50 | QScience Daily | Počet zobrazení: 1808x
Spoločenstvá rýb v tomto storočí trvajú krátko. To je hlavné zistenie štúdie spoločnosti Wildlife Conservation Society, ktorá porovnávala ryby ulovené nedávno v Keni s kosťami nájdenými v starobylých svahilských odpadkoch s cieľom nájsť spôsob na obnovenie rybolovu.
Moderné ryby nie sú obeťou nedbanlivého životného štýlu ale nadmerného lovu, ktorý spôsobil posun úrovní ekosystému tak, že nemusia byť obnoviteľné. Rybolov v histórii znižoval počty a eliminoval väčšie druhy, ktoré žili dlhšie. Lovili ich najčastejšie v stredoveku. Rybie spoločenstvo preto dnes tvoria menšie druhy s krátkym životom, predátorov je menej.
Výskum, ktorý sledoval viac ako 5400 vzoriek zvyškov rýb spred 1250 až 650 rokov publikovali vedci v časopise Conservation Biology. „Staré svahilské smetiská sú časovo uceleným súborom dát a obsahujú informácie o obľúbených druhoch rýb aj o spôsobe, akým ľudia ovplyvnili životné prostredie,“ povedal Tim McClanahan, jeden z autorov štúdie. „Historické dáta ukazujú, že rybolov z ekosystémov odstraňuje pomaly rastúce a dlho žijúce druhy a že chránené morské územia sú pri obnove ekosystémov len čiastočne úspešné.“
Vedci porovnali údaje o živote dnešných rýb, ktoré lovili aj v chránených územiach aj v oblastiach s rozšíreným rybolovom, s vykopávkami starobylej svahilskej dediny v Keni. Vedci zistili, že život rýb v minulosti a dnes sa výrazne líšil. V minulosti sa medzi rybami objavovalo väčšie percento predátorov, dnes je medzi rybami viac tých, čo sa živia rastlinami, alebo živočíchmi na nižších priečkach potravinového reťazca.
Vedci tiež zistili, že asi pred 1000 rokmi začali ľudia postupne konzumovať menej rýb a v nálezoch sa objavuje viac kostí domácich zvierat.
„Archeologické dôkazy ukázali dlhotrvajúci vplyv človeka a rybolovu na morské ekosystémy a kritickú potrebu chrániť dlho žijúce veľké druhy,“ povedal riaditeľ Wildlife Conservation Society Caleb McClennen. „Výsledky len potvrdili dôkazy z celého sveta, že dlhé roky sa ľudstvo spoliehalo na zdroje z morí, v posledných rokoch ich však svojou nadmernou aktivitou ničí a musí sa snažiť robiť kroky pre ich udržanie.“