Moderná alchýmia zmenila kyslý bór na zásadu
9.8.2011 10:25:27 | QNew Scientist | Počet zobrazení: 2980x
Alchymisti v stredoveku sa snažili premeniť bežné kovy na zlato. Teraz sa chemikom podaril podobný kúsok - premenili prvok bór z kyseliny na zásadu. Ich práca by mohla viesť k bezpečnejším liekom.
Chemici rozlišujú kyseliny a zásady podľa štruktúry elektrónov. Každá z nich reaguje s inými prvkami. Kyseliny s nedostatkom elektrónov priťahujú prvky, ktoré majú elektrónov viac, kým zásady s „voľnými“ elektrónmi útočia na atómy, ktoré sú na elektróny chudobné.
Guy Bertrand z Kalifornskej univerzity a jeho kolegovia sa zaoberali elektrónmi na orbitáloch bóru. Vo väčšine prípadov mu chýbajú elektróny a často sa viaže na tri ďalšie atómy. V tomto stave má priestor získať elektróny od iných atómov a správa sa ako kyselina. Vedci ho upravili do stavu, v ktorom akoby prijal nadbytočné elektróny a tým ho premenili na zásadu.
Vedci začali s borylénom, veľmi reaktívnou formou bóru, ktorá sa viaže len na jeden atóm namiesto troch. Dva voľné elektróny spôsobili, že bór sa vďaka nim správa ako zásada, pričom by mohol získavať elektróny na vytvorenie stavebných väzieb, čo je charakteristické pre kyselinu.
Aby vedci dosiahli správanie podobné zásade, pridali do zmesi dve molekuly obsahujúce uhlík. Tie s borylénom zdieľali elektróny a tým nahradili stabilizujúce väzby. To zbavilo borylén potreby ďalších elektrónov viazaním sa na iné atómy, čím sa zrušila jeho kyselinová črta.
Tento stabilný stav dokáže existovať podľa vedcov pri izbovej teplote najmenej dva mesiace. Bežne je borylén tak reaktívny, že ho možno stabilný udržať len pri teplotách blízkych absolútnej nule.
Bórové zásady by mohli nahradiť niektoré toxické zásady obsahujúce fosfor používané pri výrobe liekov. Je totiž náročné tieto látky z hotových liekov úplne a spoľahlivo odstrániť. Toxické zásady potom môžu ovplyvniť centrálny nervový systém a dýchaciu sústavu.
Bertrand verí, že sa mu podarí vytvoriť skupinu molekúl, ktoré budú borylén stabilizovať.