ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ako vplýva podlahové kúrenie na domácich miláčikov?

15.8.2011 11:25:25 | * q
| Počet zobrazení: 2823x

Odpovedá: MVDr. Marián Gajdoš


Problematika podlahového kúrenia vo vzťahu k domácim miláčikom je celkom zaujímavá otázka. Doteraz som sa nestretol v odbornej literatúre s oficiálnou štúdiou, ktorá by sa zaoberala týmto problémom. A ide vôbec o problém?

 

Je všeobecne známe, že podlahové kúrenie víri prach v domácnosti viac než kúrenie klasické – radiátorové. Zvieratá sa pohybujú kúsok nad podlahou, väčšie plemená približne vo výške malých detí. Z tohto pohľadu by teda teoretický mohli častejšie trpieť na ochorenia spojené s dýchacím traktom (častejšie bronchitídy a laringitídy), ale asi najviac by mohli trpieť na zápal spojiviek a predráždené oči z prachu.
Napriek tomu si myslím, že vo vzťahu podlahové kúrenie, zviera a človek, by vyšiel najhoršie človek, ktorý je alergický na prach, respektíve na srsť zvierat... Veď si len spomeňme na zážitky cestovateľov po niektorých kantónoch Číny, kde majú problémy s mimoriadne prašným prostredím. Je známe, že rodina na vidieku vyhľadáva príbuzných v mestách, kam by mohli poslať svoje malé deti. Len čo sa deti začnú stavať na nohy, tmolia sa vo všadeprítomnom agresívnom prachu a veľmi tým trpia. Preto ich rodičia od takto útleho veku posielajú k rodinám do miest, aby rástli v čistejšom prostredí. Len čo dosiahnu približne 130 centimetrov, môžu sa vrátiť domov. Špecifický boj proti prachu...
Vráťme sa však k našej otázke.
Majiteľ domu s podlahovým kúrením, ktorý si plánuje do tohto prostredia priniesť zviera, by si mal rozhodne zvážiť plemeno. Na teplučkej podlahe sa istotne bude dobre dariť krátkosrstému a zimomravému tvorovi. Viem si celkom dobre predstaviť, ako na takejto podlahe s radosťou vylihuje čivava alebo mexický naháč.
Dlhosrsté plemeno typu slovenský čuvač alebo ruský čierny teriér, by túto vymoženosť doby asi neocenil. Určite by vyhľadával studené miesta v dome.
Priviesť však do takéhoto prostredia typické severské typy – malamuta alebo huskyho, by podľa môjho názoru, bola reálna forma týrania zvierat.
Trochu iná situácia môže nastať vo vzťahu k mačkám, ktoré všeobecne teplo milujú. Napriek tomu aj ony by mali mať možnosť presťahovať sa do chladnejších priestorov, keď budú mať o to záujem.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,48
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.