Na veľkosti záleží aj vo svete rastlín
7.10.2011 18:40:15 | QNew Scientist | Počet zobrazení: 1387x
Pred viac ako 60 rokmi vypočítal evolučný biológ Bernhard Rensch, že pri veľkých živočíchoch sú väčšie samce a u malých druhov veľkosťou druhé pohlavie prevyšujú samičky. Ukazuje sa že Renschove pravidlo platí aj u mnohých druhov rastlín.
Väčšina rastlín má aj samčie aj samičie pohlavné orgány, ale asi 7% zo všetkých druhov sa rozlišuje na samčie a samičie rastliny. Kevin Burns a Patrick Kavanagh z Viktóriinej univerzity na Novom Zélande zmerali veľkosti stonky a listov 297 rastlín z 38 dvojdomých druhov a zistili, že aj u nich platí pravidlo veľkosti podľa pohlavia.
Prečo? „Samičky musia udržať semená a plody,“ povedal Burns, preto podľa neho musia byť ich stonky dostatočne dlhé na to, aby vystavili plody a podporili šírenie peľu a semien. Ak okolnosti zapríčinili, že rastliny sú menšie, môžu sa zmenšiť samčie rastliny, pretože ich pohlavné bunky sú menšie.
Otázkou je, prečo majú väčšie samčie rastliny väčšie listy. U zvierat je jasné, že veľké jedince svoju veľkosť využívajú pri boji o samice. Je možné, že veľké listy a kvety znamenajú pre samčie rastliny úspech v prenášaní peľu. Ide však len o hypotézu, ktorá sa doteraz nepotvrdila.
Veľkosť nemusí byť jedinou spoločnou vecou, ktorú využívajú rastliny aj zvieratá pre úspešné rozmnožovanie. Martin Burd z Monash University v Austrálii ukázal, že vtáky aj rastliny majú podobnú taktiku – buď naplnia kvety semenami alebo zvýšia množstvo vajíčok v hniezde – aby sa poistili pre prípad nepredvídateľných zmien v množstve zásob potravy.