ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Dom, ktorý funguje na slnko, vietor, dážď a odpad

18.10.2011 17:22:23 | * q
The Science Daily | Počet zobrazení: 1765x

Študenti z Univerzity v Marylande získali jedenu z 20 nominácií v prestížnej medzinárodnej súťaži v ktorej boli prezentované inovatívne nápady solárnych riešení budúcnosti.

 

Tím z Marylandu sa zúčastní súťaže s návrhom domu, ktorý poháňa slnečná, veterná energia, dážď a vyprodukovaný odpad. Medzi jedinečné vlastnosti domu budúcnosti patria aj tzv. "jedlé múry", teda steny vyrobené zo zdravotne nezávadných materiálov, ktoré by sa v krajných prípadoch mohli použiť aj na jedenie.
Prínosom súťaže je fakt, že pre študentov a učiteľov je to výzva navrhnúť a postaviť dom, ktorý je kompletne poháňaný alternatívnymi zdrojmi energie.

Eko-systém WaterShed
"Návrh domu pre rok 2011 nadväzuje na náš minuloročný koncept tzv. LEAF House", povedal Amy Gardner, profesor architektúry a vedúci tímu z Marylandu pre súťaž Solar Decathlon 2011.
"WaterShed", ako sa návrh pre rok 2011 nazýva, sa snaží vytvoriť mini eko-systém, ktorý efektívne zachytí a plnohodnotne využije energiu slnka, vetra a dažďa, rovnako ako domáci odpad, ktorý si dokáže ponechať cenné energetické a nutričné zdroje.
Dom tvoria dve obdĺžnikové jednotky uzavreté strechou, ktorá pripomína podobu motýlích krídel. Tvar strechy je vhodný na zachytenie a využitie slnečného svetla a dažďovej vody.
"Naším cieľom v projekte WaterShed je tvorba eko-systému, ktorého účinnosť vychádza z prepojenia budovy s jej polohou a obyvateľmi, ktorí v nej žijú," hovorí Gardner.

Multi-disciplinárny team
Takmer 300 študentov architektúry, strojárstva, životného prostredia, vedy a techniky, krajinkárskej architektúry a ďalších odborov bude spolupracovať na tom, aby dali projektu WaterShed konečnú podobu.
"V minulosti, bolo kľúčom k úspechu tímov z našej univerzity veľa hodín strávených na projekte, odhodlanie, tvorivosť a interdisciplinárna spolupráca", upozorňuje Gardner. "V tomto roku bude projekt taktiež ťažiť z tradície Univerzity v Marylande."
Dekan fakulty architektúry, plánovania a konzervácie Garth Rockcastle povedal: "Pomocou tejto súťaže sa usilujeme určiť si priority našej školy akými sú princípy trvalej udržateľnosti v spojení so stavebnými remeslami. Poskytuje tiež našim študentom jedinečnú príležitosť, spolupráce s kolegami a vyučujúcimi z iných fakúlt v rámci univerzity."

Súťaž Solar Decathlon 2011
Všetkých 20 teamov vybraných do súťaže pre rok 2011 je geograficky a akademicky rozmanitých. Ohlásené sú napr. univerzity z USA, Belgicka, Číny a Nového Zélandu. Výber "súťažiacich"začal podaním písomných návrhov na jeseň 2009, po čom nasledovalo podanie koncepčného designového návrhu v marci 2010. Víťazi budú známi v októbri 2011.
Solar Decathlon je výzvou pre zúčastnené tímy aby sa pokúsili o navrhnutie, výstavbu a prevádzku domov na slnečnú energiu, ktoré sú cenovo dostupné, energeticky-efektívne a designovo atraktívne. Víťazom sa stane ten, kto bude mať najlepšiu bilanciu nákladov a efektívnosti, moderný design s optimálnou výrobou energie a maximálnou účinnosťou.Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,20
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.