Vnímanie modrej
3.5.2007 22:29:16 | QNature | Počet zobrazení: 2638x
Ak človek označuje tmavú a svetlú modrú farbu inými slovami, môže to ovplyvniť to, ako ich vidí.
Podľa nového výskumu môže jazyk, ktorým hovoríte, ovplyvniť vaše vnímanie farieb. V ruskom jazyku existujú rozdielne slová pre odtiene modrej farby a preto ľudia, ktorí ním hovoria, dokážu ľahšie rozlišovať medzi nimi, dokonca ich vnímajú ako dve rozdielne farby.
Ľudia hovoriaci po rusky (ale aj Slováci) rozlišujú modrú na „goluboj“ (belasá) a „sinij“ (tmavomodrá). A testy ukazujú, že to pomáha vnímať tieto farby ako rozdielne.
Výskumníci z Massachusettského technologického inštitútu v Cambridge predložili Angličanom a Rusom obrázok troch modrých štvorcov, z ktorých sa jeden líšil odtieňom od zvyšných dvoch (pozri obrázok). Účastníci výskumu mali označiť identické štvorce. Rusi vyriešili úlohu omnoho rýchlejšie. Anglicky hovoriaci nedokázali nájsť na obrázku dve rozdielne farby.
Ak však požiadali dobrovoľníkov, aby počas rozlišovania štvorcov odriekali postupnosť čísel, výhoda ruštinárov zmizla. Potvrdzuje to teóriu, že lingvistický efekt ovplyvňuje rozpoznávanie farieb.
Výsledky podporili teóriu nazývanú Saphir-Whorfova hypotéza, ktorú vyslovil v tridsiatych rokoch minulého storočia americký jazykovedec Benjamin Whorf a ktorá tvrdí, že slová literárne ohraničujú rozpoznávanie vecí, ktoré vnímame vo svete okolo nás.
Výskum síce teóriu podporili, ani zďaleka ju ale nedokázali. Vedci sa domnievajú, že rozpoznávanie farieb môže byť ovplyvnené aj psychikou, prípadne miestom, na ktorom ľudia žijú. Je známe, že ľudia žijúci v blízkosti rovníka nedokážu rozoznať modrú a zelenú farbu, pretože ich oči sú ovplyvňované jasným slnečným svetlom. Z toho skôr vyplýva, že fyzické podmienky ovplyvňujú jazyk a nie jazyk ovplyvňuje vnímanie.
Otázkou je, či majú Rusi dve slová pre modrú farbu kvôli ich fyzickému vnímaniu jej odtieňov alebo z nejakého iného dôvodu.