ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Podvody v kasíne odhalí inteligentný kamerový systém

3.11.2011 23:50:10 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1286x

Ľudia, ktorí sa snažia v kasínach podvádzať, budú čoskoro riskovať viac než chcú. Najväčší reťazec britských kasín Grosvenor Casinos zavádza softvér, ktorý dokáže odhaliť podvodníka pri stole s ruletou a upozorniť na neho krupiéra.

 

Niektorí ľudia pri rulete podvádzajú a vsádzajú žetóny aj po uzavretí stávok krupiérom. To im dáva skutočnú výhodu, pretože ak guľôčka spomaľuje, dá sa ľahšie predpovedať, v ktorej štvrtine kruhu zastane. Väčšinou podvádzajúci pracujú vo dvojici, kedy sa jeden z nich snaží zabaviť krupiéra.

Nový softvér od firmy Ipsotek bude využívať existujúce CCTV kamery v kasínach. Softvér dokáže analyzovať videozáznam a určiť rýchlosť guľôčky aj výzvu na posledné stávky. Potom zachytí, či sa do územia stávok dostala nejaká ruka ja po výzve ukončenia stávok. Záznamy kamier potom využije na trénovanie štatistického modelu vyhodnocovania správania podvodníkov.

Softvér dokáže zachytiť aj inú formu podvádzania nazývanú „top-hatting“, ktorá závisí od špecifických farebných žetónov hráčov. Podvodník vtedy umiestni stávku po zastavení guľôčky, ale v stávke sa nachádzajú aj žetóny iných farieb komplica. Keď si krupiér všimne neskorú stávku, odstráni žetóny zo stola, ale pretože si stav stávok nemôže dobre zapamätať, žetóny inej farby na stole ostanú. Softvér pomôže počítaním farebných žetónov počas doby možných stávok a po odstránení žetónov podvodníka vyhodnotí, či na stole ešte nejaké žetóny neprevyšujú.

„Ak máte pri stole desať stávkujúcich ľudí, ktorí sa snažia staviť najneskôr ako sa len dá, môže byť ťažké ustriehnuť podvody,“ povedal vedúci bezpečnosti kasín Sean Cunningham. Softvér momentálne funguje len pri stoloch s ruletou, ak by sa však v testoch osvedčil, chcú ho tvorcovia rozšíriť aj na ďalšie hazardné hry.

Kasína už nejakú dobu používajú sledovacie kamery, automatický systém však krupiérovi akoby pridáva ďalší pár očí. Nebude to prvýkrát, čo sa takýto systém použije v kasíne. V minulosti fungoval systém MindPlay, ktorý využíval zabudované kamery a neviditeľný atrament na sledovanie kariet. Vyžadoval ale špeciálny hardvér a pri odhaľovaní podvodov nebol veľmi úspešný.

Softvér od Ipsoteku je iný, pretože využíva existujúci systém sledovacích zariadení. Snaží sa len z množstva informácií vybrať anomálie a nezvyčajné správanie.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,05
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.