ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Objavili spôsob sfarbenia fosilizovaných chrobákov

4.11.2011 17:52:36 | * q
bbc.co.uk. | Počet zobrazení: 3603x

Tím amerických a írskych vedcov objavil metódu, pomocou ktorej sa dá určiť skutočné sfarbenie fosilizovaných chrobákov. Odborníci na čele s Mariou McNamarou z Yale University zistili, že zachované sfarbenie fosílií sa mierne zmenilo, čiže napríklad modrý chrobák počas fosilizácie zmenil farbu na zelenú.

 

Tento objav pomôže vedcom s väčšou presnosťou určiť, ako praveké chrobáky v skutočnosti vyzerali, pričom práve sfarbenie im môže poskytnúť množstvo informácií o spôsobe života konkrétneho druhu.

"Jednotlivé farby majú množstvo vizuálnych funkcií. Môžu napríklad zohrávať rolu v komunikácii alebo termoregulácii. A preto je dôležité, aby sme dokázali čo najpresnejšie určiť ich skutočné sfarbenie, takže potom budeme vedieť povedať, k akému hlavnému účelu chrobáky farby používali," uviedla McNamara, ktorá spolu s kolegami skúmala kutikuly rôznych druhov chrobákov s vekom od 15 do 47 miliónov rokov.

Pomocou elektrónových mikroskopov zisťovali, ako proces fosilizácie pôsobí na vlastnosti kutikuly, ktorá je zodpovedná za sfarbenie chrobákov. Zistili, že mikroskopické štruktúry odrážajúce svetlo sa vo fosíliách zachovali, ich chemické zloženie sa však zmenilo.

To malo za následok takzvaný červený posun smerom k dlhovlnnému koncu farebného spektra. V praxi to znamená, že živý fialový chrobák zmení počas fosilizácie farbu na modrú, modrý zas na zelenú a tak ďalej.

"Počas fosilizácie dochádza k zmene indexu lomu kutikuly, ktorý vyjadruje nakoľko sa svetlo ohýba. Z toho vyplýva, že chemické zloženie kutikuly sa muselo zmeniť, pretože index lomu materiálu závisí od toho, z čoho je vyrobený," vysvetlila McNamara, ktorá však dodala, že stupeň červeného posunu sa pri jednotlivých fosíliách mierne odlišoval.

Taktiež zdôraznila, že všetky fosílie, ktoré skúmali, pochádzali z podobných jazerných sedimentov. Z tohto dôvodu by pri iných typoch sedimentov mohli dospieť k iným výsledkom.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,17
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.