ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ultrabooky – čo sú zač, odkiaľ prišli a kam smerujú?

14.11.2011 09:59:53 | * q
webnoviny | Počet zobrazení: 1569x

Ultrabook, pre väčšinu obyčajných ľudí úplne neznáme slovo. V nasledujúcom článku sa však pokúsime každému objasniť, čo sú, aké majú využitie, a ich budúcnosť. Náš pohľad bude opäť, technologický.

 

Koncept Ultrabook

Ultrabooky majú byť malé, tenké, ľahké a výkonné. Samotný koncept tejto kategórie notebookov tu už je niekoľko rokov. Zaviedla ho spoločnosť Apple so svojim MacBook Air. A čo musia Ultrabooky spĺňať, aby sa mohli Ultrabookmi nazvať? V prvom rade musia obsahovať procesor od spoločnosti Intel. Práve tá iniciovala tento koncept a pre výrobcov zariadení založila fond. Doň investovala 300 miliónov dolárov. Poslúži na školenia, vývoj, marketing a ďalšie výdavky výrobcov. Samozrejme nebudú hradené celé, ale iba čiastočne.

Procesor musí byť architektúry Sandy Bridge, neskôr Ivy Bridge. Nemôže to však byť hocijaký procesor. Musí mať špecifikáciu ULV, teda Ultra-Low-Voltage. Hrúbka nesmie byť väčšia ako 21 milimetrov a váha nesmie presiahnuť váhu 1,5 kg. Uhlopriečka ultrabookov bude medzi 11,1 a 13,3 palcami. Záleží to na výrobcoch. O prenos dát sa postará WiFi 802.11 b/g/n, neskôr iba g/n, BlueTooth 3.0, ten však nie je podmienkou, no a čo iné ako rýchle rozhranie Intel ThunderBolt. Okrem neho je samozrejmosťou USB 3.0 spätne kompatibilné s USB 2.0. Poslednou podmienkou je HDMI, alebo Display Port. 13 palcové modely budú pravdepodobne obsahovať aj slot pre SD karty. Ethernet, VGA, alebo optická mechanika budú chýbať úplne. Externá grafická karta bude raritou taktiež. Minimálna výdrž batérie je 5 hodín pri 13 palcových modeloch a 7 hodín pri 11 a 12 palcových modeloch.

O audio a video sa postará kombinovaný 3,5mm jack, integrované reproduktory a mikrofón, a, samozrejme webkamera.

Disk by mal byť SSD, no nie je to pravidlom. Každopádne, výrobcovia začali predávať modely, kde je priamo na základnej doske 20-40GB SSD jednotka na operačný systém v kombinácii s klasickým 2,5 palcovým HDD.

Intel však sám o sebe tento koncept nezačal hnať vpred. Donútila ho spoločnosť Apple, ktorá povedala, že ak Intel nepríde s úspornejšími a výkonnejšími mikroprocesormi, bude hľadať iného dodávateľa. Preto Intel zapojil svojich inžinierov a marketérov. Prišli s architektúrou Sandy Bridge a teraz finišujú na novej, ešte úspornejšej a výkonnejšej architektúre Ivy Bridge. Prečo však marketingovo nevyužiť niečo, čo už je hotové a nezbohatnúť na tom? Predaje procesorov Intel Atom sa prepadávajú oveľa menej, ako pred príchodom tabletov. Trh s netbookmi klesol o 24% oproti predošlému kvartálu. Preto je potrebná konkurencia s desktopovým operačným systémom, klávesnicou, no s konkurenčnou cenou a plusmi, ako je rýchlosť štartu a výdrž batérie.

To všetko má byť zabalené do príťažlivého šasi, ktoré bude odolné. V ideálnom prípade zliatinové, v tom menej ideálnom z tvrdených plastov. My predpokladáme, že v tomto segmente, kde sú jasne stanovené pravidlá bude víťaziť cena a dizajn.

Technológie

Srdcom celého ultrabooku bude, ako inak procesor Intel s architektúrou Sandy Bridge. Konkrétne procesory Intel Core i3, i5 a i7. RAM je DDR3, minimálne 2GB.

Medzi zaujímavé technické parametre patria napríklad:
Intel Wireless Display (WiDi) – jedná sa o možnosť streamovať obraz a zvuk bezdrôtovo v kvalite 720p do podporovaného zariadenia.

Intel Rapid Start– okamžité prebudenie zo stand by módu. Z režimu hlbokého spánku sa prebudí do niekoľkých sekúnd. Na WiFi sa ultrabook pripojí do siedmich sekúnd.

Intel Anti-Theft a Identity Protection – ochrana súkromia a identity. Intel túto technológiu vyvíja spoločne s antivírusovou spoločnosťou McAfee, ktorú kúpil. Jedná sa o hardvérový antivírus. Ten okrem základnej ochrany systému na základe heuristickej analýzy chráni aj dáta zákazníka v prípade krádeže alebo straty zariadenia. AK bude notebook pripojený na internet, prípadne v režimu spánku s 3G SIM kartou, zákazník si môže niektoré dáta stiahnuť na diaľku, poslať do zariadenia správu, sledovať ho, alebo zablokovať.

Ďalej technológia na ochranu batérie, šetrenie energie WiFi karty a podobne. Ďalšie technológie sú viac-menej štandardom už pri strednej triede notebookov.

TDP procesora činí maximálne 35 Wattov, v režime z batérie by hodnora nemala presiahnuť 20 Wattov, pri Core i5 dokonca 17 Wattov.

Využitie Ultrabookov

Ultrabooky sa vracajú tam, kde začínal celý notebookový a netbookový segment. Dvomi slovami: mobilný výkon. Ultrabooky neobsahujú nič navyše. To je možné pripojiť cez ThunderBolt, BlueTooth, USB, alebo dokovaciu stanicu. Ak chce niekto špeciálne sloty siahne po klasickom notebooku, alebo pracovnej stanici. Ultrabooky majú cestovné zameranie. Počas cesty do práce a z práce môžete chatovať, surfovať, alebo sledovať film. Pokiaľ idete na služobnú cestu, ultrabook by mal poslúžiť celý pracovný deň (6-8 hodín). Prídete do práce aj so svojim ultrabookom a pracujete. Keď sa vybije, padla.

Multimédiá a hry (vrátane The Sims, Crysis, alebo Battlefield) zvláda aj integrovaná grafická karta. Takže využitie je aj ako domáci notebook, no môže ísť s vami na rodinnú dovolenku.

Výkonné procesory Intel zvládajú aj kódovanie a strih videa a audia, rovnako ako prácu s grafickými programami. Cez HDMI, Intel WiDi, DisplayPort, alebo Thunderbolt nie je problém obraz preniesť na veľký monitor.

Prvé modely a súčasná situácia

V týchto dňoch sa Ultrabooky ešte len dostávajú na náš trh a do Európy. V USA a v Kanade sú približne o týždeň skôr ako u nás. Trh je práve vzniknutý a konkurencie na ňom príliš nie je. Okrem MacBook Air, ktorý je špecifická kategória je na pultoch len niekoľko kusov.

Vzdialená budúcnosť

V roku 2013 a 2014 bude pokrok ešte citeľnejší, no nie sme si istí, či budú dodržané všetky termíny. S procesormi s architektúrou Haswell príde extrémne nízka spotreba. Údajne sa dvadsaťnásobne zníži. My predpokladáme, že bude na úrovni ako majú dnešné Atomy. Výdrž batérie bude až 24 hodín, v niektorých prípadoch až 36 hodín. S takouto nízkou spotrebou sa stáva najväčším „žrútom“ energie displej. Intel spolupracuje na svojich Ultrabookoch aj so spoločnosťou Microsoft. Obaja majú záujem na tom, aby bol celý ekosystém čo najrýchlejší a konkurencie schopný.

Procesor potrebuje určité napätie neustále, v súčasnosti je to približne jeden Volt. Intel sa snaží túto hranicu znížiť na polovicu, čo opäť prinesie úsporu energie.

Intel spolu s niekoľkými vybranými partnermi taktiež pracuje na Ultrabookoch, ktoré budú z veľkej časti napájané solárnymi článkami. Tie budú umiestnené na kryte displeja, nad klávesnicou a po bokoch. Skrátka všade tam, kde dopadá slnečné svetlo. Solárne články by sa mali postarať o napájanie procesora, základnej dosky, a ďalších súčastí ako RAM a SSD. Zvyšok pobeží na batériu. No ak sa podarí proces správne optimalizovať a zmenšiť. Adaptéry už nebudú nutné. Pri výdrži 24 hodín totiž nebude zariadenie zapnuté takto dlhú dobu. Počas vypnutého stavu sa dostane do kontaktu so svetlom, či už slnečným, alebo zo žiarovky, vďaka čomu bude dobíjané. Žiaľ, solárnych článkov sa skôr ako o tri až päť rokov nedočkáme.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,43
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.