ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Úspešný bakalár

15.11.2011 16:00:25 | * q
| Počet zobrazení: 1200x

Koncom októbra sa na Českém vysokém učení technickém v Prahe uskutočnilo dlho očakávané finálové kolo študentskej súťaže ACM SPY 2011 (Czech ACM Chapter & Slovakia ACM Chapter Student Project of the Year). Najlepší študenti zo Slovenskej a Českej a republiky súťažili so svojimi diplomovými či bakalárskymi prácami v oblasti informatiky a informačných technológií. Za najlepšiu diplomovú prácu uznala odborná porota prácu Verification of Authenticity of Stamps in Documents Barbory Micenkovej, VUT v Brne.

 

Víťazom bakalárskej kategórie sa stal Pavol Bielik s prácou: Personalizované odporúčanie a meranie fyzickej aktivity v rámci systému pre zvýšenie kvality života, supervisor: Michal Barla, Slovenská technická univerzita v Bratislave

Jadrom projektu je personalizované odporúčanie a meranie aktivity pre zdravší životný štýl. Pavol Bielik sa zameral na problém alarmujúceho poklesu množstva fyzickej aktivity dospelých ako aj detí. Na riešenie problému nedostatku pohybovej aktivity využil práve tie zariadenia, ktoré sú jednou z príčin jeho vzniku – inteligentné mobilné telefóny a počítače.

Riešenie pozostáva z dvoch hlavných častí, a to odporúčania vhodného množstva aktivity a jej následného merania. Pri odporúčaní sa využívajú poznatky získané od lekárov a tiež bežné pozorovania. Samotné odporúčanie aktivity je personalizované, to znamená zohľadňuje individuálne charakteristiky používateľa, akými sú napríklad jeho fyzická zdatnosť, pohlavie, vek alebo zdravotný stav. Okrem individuálnych charakteristík sa zohľadňujú aj vlastnosti prostredia, teda napríklad počasie, ročné obdobie alebo deň v týždni. Práve zahrnutím charakteristík používateľa ako aj prostredia sa toto riešenie odlišuje od väčšiny ostatných, ktoré odporúčanie buď vôbec neponúkajú alebo ponúkajú jedno pre všetkých, bez ohľadu na kontext.

Druhou častou projektu bolo samotné merania aktivity prostredníctvom mobilného telefónu. Tu je na rozdiel od existujúcich riešení zvolený prístup merania počas celého dňa. To je veľmi dôležité, keďže základnou aktivitou ktorú meriame je chôdza. Na meranie sa využíva senzor GPS, pričom jednou z úloh bolo aj zvýšenie presnosti merania pomocou filtrovania nepresností spôsobených budovami a filtrovaním prepravy v dopravných prostriedkoch. Najväčšou výzvou bol však návrh a realizácia merania tak, aby bolo čo najviac energeticky úsporné, keďže výdrž baterky v dnešných telefónoch predstavuje značný problém. Pre tento účel sa v projekte využili informácie o telekomunikačných vežiach, ktoré sú v dosahu telefónu. Ich analýzou sa následne určí, či sa človek hýbe alebo je v pokoji, na základe čoho sa inteligentne vypína a zapína samotné meranie aktivity.

Riešenie bolo integrované do väčšieho prototypu systému s názvom Move2Play, ktorý sa zameriava problémom sedavého spôsobu života komplexnejšie. Okrem vyhodnotenia vykonanej aktivity sa sústreďuje predovšetkým na motiváciu, aby človek začal fyzickú aktivitu vykonávať, ale aj aby ju vykonával dlhodobo, a stala sa tak súčasťou jeho životného štýlu. Projekt využíva na motiváciu viaceré metódy, vrátane sociálnych sietí, súťaží a aj hier. Súčasné riešenie existuje vo forme prototypu, jednotlivé čiastkové funkcie boli realizované na platforme Windows Phone 7. Na riešení pokračuje tím štyroch študentov bratislavskej STU: Pavol Bielik, Peter Krátky, Štefan Mitrík a Michal Tomlein pod vedením Michala Barlu s cieľom pokúsiť sa zaujímavý koncept pretaviť do užitočného systému, dostupného aj na ďalších platformách.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,78
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.