Došlo po zemetrasení v Japonsku k vychýleniu zemskej osi? Ak áno, aký vplyv bude mať táto zmena na našu planétu?
5.12.2011 09:36:43 | * q| Počet zobrazení: 3266x
Odpovedá RNDr. Ladislav Brimich, CSc., Geofyzikálny ústav SAV
Pri silných zemetraseniach dochádza k dislokácii – prudko sa pohnú hmoty v zemskom vnútri, čo môže ovplyvniť rýchlosť rotácie a polohu zemskej osi.
Os rotácie Zeme sa neustále časom mení. Tento jav predpovedal už koncom 18. storočia švajčiarsky fyzik a astronóm Euler a vypočítal aj periódu tohto pohybu, pričom uvažoval o Zemi ako dokonale tuhom telese. Táto perióda bola pomenovaná po svojom objaviteľovi Eulerova perióda a jej dĺžka je 305 siderických (hviezdnych) dní. Na reálnej Zemi táto perióda nadobúda hodnoty okolo 435 dní a nazýva sa Chandlerova perióda podľa amerického obchodníka a amatérskeho astronóma, ktorý v druhej polovici 19. storočia dokázal, že táto perióda nie je nič iné ako Eulerova perióda pre reálnu Zem.
Z toho, že sa neustále mení poloha zemskej osi, vyplýva, že sa mení poloha zemských pólov a aj zemepisná šírka ľubovoľného bodu na zemskom povrchu. Preto sa od osemdesiatych rokov 19. storočia začali vykonávať merania zmien zemepisných šírok. Na tejto službe sa v súčasnosti podieľa 35 pracovísk v 20 štátoch sveta. Tento pomalý pohyb zemského pólu sa nedeje po kružnici, ale po špirále a je čiastočne spôsobený pohybmi v zemskom jadre a plášti a čiastočne prerozdeľovaním vodných más pri topení ľadovcov a s tým spojeným vyzdvihovaním častí pevného povrchu Zeme odľahčeného o hmoty ľadovcov (napr. Škandinávia a Grónsko). Príčinou prudšej zmeny pohybu pólov v dôsledku prerozdelenia pevných zemských hmôt bývajú aj veľké zemetrasenia.
Na základe meraní od roku 1900 sa zistilo, že došlo k pohybom zemského pólu približne o 20 metrov, inými slovami: zemský pól vykonával pohyb po krivke podobnej špirále v štvorci 20-krát 20 metrov. Podľa údajov zo staníc zaoberajúcich sa sledovaním pohybu pólov po veľkom zemetrasení v blízkosti Japonska došlo k posunutiu zemskej osi asi o 10 až 17 centimetrov, teda k posunutiu o rád menšiemu ako pozorované pohyby pólov od roku 1900. Presnosť meraní pohybov pólov je asi 5 centimetrov. Každé vychýlenie zemskej osi má za následok zmenu rotácie Zeme, a tým aj časovú zmenu dĺžky dňa. Japonské zemetrasenie, ktorého magnitúda bola 9, spôsobilo však len zmenu hraničiacu s presnosťou týchto meraní a minimálnu časovú zmenu v dĺžke dňa (menej ako tisícina sekundy). Preto môžeme s istotou povedať, že táto zmena nebude mať nijaký vplyv na bežný život ľudí.