Fenomén oslepujúcich brzdových svetiel
5.12.2011 09:53:40 | * qautomoto.sk | Počet zobrazení: 2181x
S rozvojom LED technológie sa rozmáha fenomén oslepujúcich červených brzdových svetiel.
V posledných rokoch zaznamenali nebývalý rozmach LED diódy, ktoré výrobcovia používajú ako náhradu klasických žiaroviek. Najčastejšie sa s nimi stretávame vo forme brzdových svetiel. Ich prínos je jednoznačný: LED diódy majú podstatne vyššiu životnosť a lepšiu svietivosť, vďaka čomu prispievajú k bezpečnosti cestnej premávky.
Aj táto minca má ale druhú stranu. V tme totiž môžu LED brzdové svetlá pôsobiť kontraproduktívne. Platí to obzvlášť v mestách, kde sa často tvoria dopravné zápchy. Autá stoja v nekonečných kolónach a vodiči v snahe zabrániť nechcenému pohybu vozidla stoja na brzde. Brzdové svetlá tak svietia výrazným červeným svetlom aj v čase, keď to nie je potrebné.
Intenzita svietenia zadných brzdových svetiel je však rovnaká cez slnečný deň aj v noci. A tak môžu jednoducho vodiča vzadustojaceho auta oslepovať. To je nielen nepríjemné, ale môže to byť aj nebezpečné. Červená farba brzdových svetiel ostáva na sietnici oka určitý čas aj po jeho zhasnutí, čím výrazne obmedzuje možnosti zraku.
Pokiaľ sa k tomu pridá dážď či hmla, únava, stres, prípadne zároveň dôjde k náhodnému oslepeniu aj protiidúcim vozidlom, vodiča môže zrak na krátku chvíľu zradiť a do mozgu vysielať neúplné, prípadne nepresné informácie. A to už je iba krôčik od nebezpečnej situácie. Navyše často ide aj auto vpredu: takto oslepený vodič sa môže rutinérsky rozbehnúť, nemusí už však byť schopný v prípade potreby zabrzdiť a nabúra do auta pred sebou.
Dať nohu z pedálu
Stačí tak málo. Majitelia automobilov s manuálnou prevodovkou nemusia spraviť nič iné, ako vyradiť neutrál a dať nohu z pedálov. Uľavia tak nielen svalom na nohách, ale aj očiam iných vodičov. Obavy o možné samovoľné pohnutie sa dajú jednoducho rozptýliť zatiahnutím ručnej brzdy. Vozidlo vtedy bezpečne stojí na mieste, brzdové svetlá však nesvietia.
Majitelia automobilov s automatickou prevodovkou samozrejme nebudú vyraďovať neutrál či parkovací stupeň pri každom zastavení pred svetelnou križovatkou. Oplatí sa tak ale spraviť v prípade dlhšieho čakania napríklad pred železničným priecestím. Netreba sa tiež báť používať funkciu „Auto hold“ pre zabránenie posúvaniu vozidla s automatickou prevodovkou.
Samozrejme, problém oslepujúcich brzdových svetiel sa objavoval aj oveľa skôr, ešte pred príchodom LED brzdových svetiel. Kvôli nižšej svietivosti klasických žiaroviek však nebol až taký pálčivý. Pokiaľ chcete aj vy prispieť k bezpečnosti, ale i pohode v nočných mestách, skúste sa o správnej šoférskej technike porozprávať s vodičmi vo vašom okolí. Obzvlášť majitelia veľkých prémiových SUV často ani netušia, aké nepríjemné vedia byť ich brzdové svetlá
Hmlovky v meste
Samostatnou kapitolou pri téme oslepujúcich svetiel sú hmlovky. Zákon povoľuje ich použitie jedine za presne vymenovaných podmienok, ktoré však nie sú špecifikované úplne detailne. Husté sneženie či hmlu si každý predstavuje inak. Faktom ale je, že v mestách, kde sa jazdí v nižších rýchlostiach, vyvstáva reálna potreba použitia svetiel do hmly iba zriedka. Preto vždy zvážte, či je zapnutie hmloviek skutočne nevyhnutné a pokiaľ to podmienky dovolia, určite ich vypnite. To isté platí aj v prípade, že stojíte na križovatke a za vami sa už zaradilo ďalšie auto. Zadná hmlovka dokáže jeho vodiča oslepiť ešte dôkladnejšie, ako akékoľvek brzdové LED svetlá.