ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Kepler 22-b: planéta podobná Zemi

5.12.2011 22:24:58 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 3873x

Astronómovia potvrdili existenciu planéty podobnej Zemi v obývateľnej zóne okolo hviezdy, ktorá sa veľmi nelíši od Slnka.

 

Planéta Kepler 22-b je vzdialená asi 600 svetelných rokov, je 2,4-krát väčšia než Zem a teplota na nej je okolo 22 °C. Je to zatiaľ najbližšia planéta, ktorá je preukázateľne podobná Zemi. Vedci zatiaľ nevedia, či väčšinu jej hmoty tvoria skaly, plyn alebo kvapaliny.

Tím pracujúci na Keplerovom teleskope pozoroval 1,094 možných planét. Teleskop pozoruje bez pohybu časť oblohy, v ktorej je 150 000 hviezd. Je dostatočne citlivý na zachytenie planéty prechádzajúcej pred svojou hviezdou, čím mierne stlmí svetlo. Identifikuje tieto malé zmeny ako kandidátske planéty, ktoré potom podrobnejšie skúma spolu s teleskopmi obiehajúcimi okolo Zeme.

Kepler 22-b bola jedným z 54 kandidátov, ktoré vo februári vedci uviedli a je len prvou formálne potvrdenou planétou svojho druhu pomocou iných teleskopov. Väčšinu z ostatných kandidátov zrejme veda potvrdí v blízkej dobe, hoci ich po upravení definície obývateľnej zóny ostalo len 48.

Kepler 22-b leží od svojho slnka v o 15% menšej vzdialenosti než je vzdialenosť Zeme od Slnka. Rok na nej trvá 229 dní. Jej slnko ale produkuje o 25% menej svetla, čo umožňuje vhodnú teplotu na planéte a zvyšuje pravdepodobnosť prítomnosti tekutej vody.

Vedci museli čakať na tri prechody planéty pred hviezdou aby ju z kategórie „kandidát“ mohli preradiť do kategórie „potvrdená“.

„Usmialo sa na nás šťastie,“ povedal vedúci vedeckého tímu William Borucki. „Prvý prechod sme zachytili len tri dni po spustení teleskopu. Posledný potrebný prechod nastal v lete 2010.“

207 z 2326 pozorovaných kandidátov má pravdepodobne veľkosť podobnú Zemi. Výsledky bádania čoraz viac naznačujú, že planéty veľkosťou do štvornásobku Zeme sú vo vesmíre častejšie, než vedci predpokladali.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,28
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.