ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Schopnosť milovať má korene v ranom detstve

16.12.2011 00:02:02 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 3423x

Schopnosť milovať, dôverovať a riešiť problémy s milovanou osobou sa objavuje už v detstve, oveľa skôr ako by sa mohlo zdať. Je to jedno zo zistení najnovšieho výskumu psychológov z Minnesotskej univerzity.

 

„Vzťahy s vašou matkou počas prvých 12 až 18 mesiacov predurčujú vaše správanie v ľúbostných vzťahoch o 20 rokov neskôr,“ tvrdí Jeffry A. Simpson, jeden z autorov výskumu. „Skôr ako si to môžete pamätať, alebo by ste to vedeli vyjadriť slovami či si to uvedomovali, ukladajú sa vám v mysli skryté postoje o tom, ako veľmi ste hodní lásky.“

Hoci sa tieto postoje vďaka novým vzťahom môžu meniť, v časoch napätia sa často obnovia. Dieťa, ktorému neprejavovali pozornosť, sa môže prejaviť v dospelosti ako obranný a hádavý typ. Naopak dieťa, ktorého matka bola pozorná, sa dokáže preniesť cez problémy dbajúc aj na dobro iných ľudí.

Hoci vzťah medzi zážitkami z detstva a dospelosťou nie je novým fenoménom, doteraz v tejto oblasti chýbali objektívne dôkazy.

Simpson a jeho kolegovia skúmali v rámci rozsiahlej štúdie aj súvislosť medzi vzťahom medzi dieťaťom a matkou a neskorším partnerským spolužitím. Skúmali 75 detí matiek s nízkym príjmom, ktoré sledovali od ich narodenia 30 rokov a skúmali aj ich blízkych priateľov a milostných partnerov.

V období detstva vedci spôsobovali deťom a ich matkám zvláštne a stresujúce zážitky, aby videli, ako pevné je puto medzi nimi. Odvety sa deti, ktoré medzičasom dospeli pravidelne zúčastňovali monitorovania ich sociálneho a emocionálneho vývoja. Výskumníci sa zameriavali na schopnosť urovnať spory so spolužiakmi, priateľmi a neskôr partnermi.

Vedci vďaka viacerým analýzam súvis medzi starostlivosťou matky a dospelosťou našli. Potvrdzujú ale, že jednoduchšie je objaviť a dokázať zmenu stavu, ako stav, ktorý sa rokmi nemení. Uviedli tiež, že ak si dokážem naše postoje verbalizovať, dobrý partner dokáže modely nášho správania zmeniť. Aj nemilované dieťa sa tak môže naučiť milovať v dospelosti.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,99
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.