ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Planéty s dvomi slnkami sú bežné

12.1.2012 23:25:09 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2587x

Astronómovia zapojení do projektu Kepler v agentúre NASA objavili dva nové cirkumbinárne planetárne systémy. Ide o planéty, ktoré obiehajú okolo dvoch hviezd podobne ako Tatooine vo filme Hviezdne vojny. Doteraz boli objavené tri takéto systémy, čo znamená, že dve slnká musia byť bežným javom a len v našej galaxii je niekoľko miliónov takýchto systémov.

 

„Opäť raz vidíme, že vedecké fakty dobehli sci-fi,“ povedal spoluautor výskumu Josh Carter z Harvard-Smithsonian Center. Svoje výsledky vedci prezentovali na stretnutí Americkej astronomickej spoločnosti.

Dve planéty, nazvané Kepler-34b a Kepler-35b, sú obe veľké ako Saturn a tvorené z väčšej časti plynom. Kepler-34b obieha okolo svojich dvoch hviezd každých 289 dní a jej dve hviezdy sa navzájom obehnú za 28 dní. Kepler-35b rotuje okolo svojho páru za 131 dní a hviezdy sa otočia okolo seba každých 21 dní.

Obe objavené planéty majú hviezdy v súhvezdí Labuť a sú od Zeme vzdialené 4900 a 5400 svetelných rokov.

Cirkumbinárne planéty majú dve slnká a vďaka ich pohybu sa neustále mení množstvo energie, ktoré planéty prijímajú. Takáto premenlivá energia môže spôsobiť veľmi sa meniace klimatické podmienky.

„Je to akoby ste ročne mnohokrát vymenili všetky ročné obdobia a dosahovali veľké zmeny teplôt,“ povedal vedúci výskumu William Welsh. „Vplyv klimatických zmien na dynamiku atmosféry a možnosť vzniku života na takejto planéte je fascinujúcou témou, ktorú len začíname skúmať.“

V septembri minulého roka vedci objavili prvú cirkumbinárnu planétu Kepler-16b. Keď bla známa len ona, vedci si mysleli, že možno ide o ojedinelý náhodný jav. Objavom ďalších dvoch planét môžu astronómovia povedať, že začínajú skúmať úplne novú skupinu vesmírnych objektov.

„Niekedy sme si mysleli, že prostredie okolo dvoch navzájom sa obiehajúcich hviezd je príliš chaotické na vznik planéty, teraz ale vieme, že je možné, aby bolo takýchto systémov v našej galaxii niekoľko miliónov,“ povedal Welsh.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,20
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.