ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Stovky kníh v kabelke

1.2.2012 11:19:02 | * q
| Počet zobrazení: 1953x

Či sa to nám, milovníkom papiera, páči alebo nie, klasické knihy dostávajú konkurenciu. V zahraničí už niekoľko rokov, u nás niekoľko mesiacov, vídať ľudí s neveľkými tabletmi, na ktoré uprene hľadia. Čítajú si.

Hovoríme s Marekom Zajíčkom, konateľom spoločnosti BOOXY SK, s. r. o.

Prečo elektronické knihy vôbec vznikli?  

Elektronické knihy a elektronické publikovanie považujem za logické vyústenie informatizácie spoločnosti a za významný míľnik v oblasti vydavateľskej a kníhkupeckej činnosti. Vývoj technológií dospel do štádia, keď je možné mať takpovediac celú svoju knižnicu stále so sebou či už v čítačke s elektronickým papierom, v mobile, tablete alebo v notebooku. Všetky tieto zariadenia majú spoločnú jednu vlastnosť, a to mobilitu. Bolo len otázkou času, kedy sa informatizácia vydavateľskej činnosti preklopí aj do oblasti, kde donedávna takmer bez výnimky dominoval papier. Tento trend je viac badateľný vo svete než u nás. Najvýraznejším príkladom je spoločnosť Amazon, priekopník v podpore a predaji elektronických kníh.

Čím sa odlišujú elektronické knihy od papierových (ak si odmyslíme samotné médium – teda papier a elektronickú čítačku)?  

Elektronická kniha je v podstate elektronickou verziou papierovej knihy, obsahuje presne to, čo papierová kniha. Navyše však umožňuje čitateľom využívať výhody internetu a počítačov. Napríklad, môžu si prelinkovávať obsah na jednotlivé kapitoly alebo vysvetlivky a pod. Nespornou výhodou elektronickej knihy je jej priestorová nenáročnosť. Aj tá najhrubšia encyklopédia sa zmestí do najmenšieho mobilu. Na rozdiel od papierových kníh môžete mať celú knižnicu elektronických kníh stále so sebou. Oceníte to nielen pri balení sa na dovolenku, ale aj pri ceste do práce alebo čakaní u lekára.

Za druhú hlavnú výhodu elektronických kníh považujem ich jednoduchý nákup a distribúciu. Elektronickú knihu si môžete kúpiť priamo zo zariadenia (čítačky), na ktorom ju budete čítať.

Predstavte si, že sedíte v kaviarni, čakáte na partnera a zatúžite si prečítať napríklad letný bestseller Budapeštiansky protokol. (Predpokladáme, že v kaviarni majú pripojenie wi-fi.) Z virtuálneho kníhkupectva si knihu vyberiete, zaplatíte ju priamo z čítačky a takmer okamžite ju môžete začať čítať.

Na druhej strane, elektronická kniha nikdy neposkytne príjemný pocit z listovania a vôňu papiera. Aj preto si myslím, že elektronické knihy nenahradia úplne papierové knihy a už vôbec nie knihy s kvalitnými fotografiami a všeobecne knihy z oblasti umenia.

Čo je elektronický papier? 

Nezanedbateľnou výhodou elektronického čítania, najmä pre starších čitateľov, je možnosť zväčšenia písma. Nevýhodou je v súčasnosti ešte nie celkom zvládnutá kvalita vyobrazenia umeleckých diel alebo fotografií, tento hendikep však už moderné displeje v tabletoch pomaly stierajú.

Dnes sa používajú dva základné typy displejov. Prvým sú LCD obrazovky známe z tabletov, notebookov alebo mobilov. Druhým typom je elektronický papier, ktorý sa kvalitou zobrazenia a kontrastom veľmi blíži klasickému papieru. Výhodou LCD technológie je farebnosť a rýchlosť, preto sa hodí na čítanie farebných časopisov alebo novín, nevýhodou LCD je, že podsvietenie ťahá oči, teda dlhodobé čítanie na takomto displeji unavuje oči. Na rozdiel od neho čítačky s elektronickým papierom neunavujú oči rovnako ako papierové knihy, pretože takéto displeje nie sú podsvietené, musíte si na ne večer svietiť lampou presne ako na knihu. Druhou podstatnou výhodou elektronického papiera je jeho energetická nenáročnosť. Čítačky bežne vydržia na jedno nabitie zobrazovať desaťtisíce strán. Nevýhodou tejto technológie je jej jednofarebnosť, resp. zobrazovanie len odtieňov sivej farby.

Aká je momentálne situácia na Slovensku? 

Všetky svetové technológie si môžeme kúpiť a používať aj u nás. Nevýhodou je malá ponuka kníh v slovenčine či v češtine, pokiaľ hovoríme o najväčších svetových predajcoch elektronických kníh. Technologicky nie sme pozadu, máme však ešte rezervy v šírke ponuky. Chceme a máme kapacitu konvertovať v podstate každú knihu, ktorá na našom trhu kedy vyšla, do elektronického formátu.

Ako pracuje systém BOOXY? 

Pri vývoji systému BOOXY sme chceli vyvinúť na používanie čo najjednoduchší systém, aby sa ho nezľakli ani ľudia, ktorí sa s modernými technológiami zatiaľ veľmi nekamarátia. Z pohľadu zákazníka to vyzerá tak, že si bezplatne stiahne z internetu softvérovú čítačku pre PC alebo tablety a mobily (systémy Android a Apple iOS) alebo si kúpi našu čítačku s elektronickým papierom. Čitateľ si vytvorí priamo z čítačky účet na serveri BOOXY, kde má stále k dispozícii svoju elektronickú knižnicu, teda knihy, ktoré si kúpil, napríklad aj cez vydavateľstvo Perfekt (www.perfekt.sk). Na celom území Slovenska, hoci v spomínanej kaviarni. Potom už nič nebráni čítaniu. Náš systém umožňuje priradiť k jednému účtu BOOXY až šesť zariadení. Môžete mať teda jednu a tú istú knihu naraz na šiestich zariadeniach, teda v mobile, v počítači, v tablete a v čítačke s elektronickým papierom.

Náš systém umožňuje aj automatický prenos záložiek. To znamená, že tam, kde cestou do práce skončíte v knihe, ktorú čítate na mobile, môžete pokračovať potom doma večer na čítačke s elektronickým papierom. Osobitne by som spomenul, že naša podporuje aj formát, resp. ochranu Adobe DRM, teda možno v nej čítať aj v tomto veľmi rozšírenom formáte, v ktorom sa dnes predávajú už aj slovenské a české knihy.

Čo pripravujete pre čitateľov časopisu Quark? 

Quark je pre predplatiteľov už teraz dostupný aj na internete (www.eQuark.sk) v elektronickej forme, ale aj vo forme predčítaných článkov – QuarkMP3. Pracujeme na tom, aby si ho čitatelia ho mohli nájsť aj v ponuke systému BOOXY. Čítačky umožňujú aj prehrávanie MP3 súborov. Viem si predstaviť, že by pre čítačky vychádzala špeciálna verzia časopisu obohatená o videá alebo podobne zaujímavé technológie z internetu, keďže už máme aj tieto možnosti. Čitatelia Quarku pre nás predstavujú veľmi zaujímavú, ale zároveň aj veľmi náročnú cieľovú skupinu, budeme sa snažiť ich zaujať a prekvapiť novinkami z oblasti elektronických kníh.

 

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,83
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.