ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Je kryoterapia bezpečná?

1.2.2012 12:08:02 | * q
| Počet zobrazení: 3854x

Mnohým z vás pri slove kryoterapia asi behá mráz po chrbte. Pomyslíte si, že je vám zima, aj keď je vonku –5 °C a nepotrebujete nijaké experimenty. No iné si myslia ľudia, ktorí už raz tento extrém skúsili a nedajú naň dopustiť. Kde sa tu teda vzala kryoterapia?

 

Kryoterapia predstavuje impulzné, stimulujúce a povrchové pôsobenie extrémne nízkych teplôt na ľudský organizmus v rozpätí -100 až –160 °C. Môže byť celotelová alebo čiastočná.

A na čo konkrétne je kryoterapia dobrá? 

Výskumy ukazujú, že sa po jej absolvovaní v tele aktivizujú enzýmy nezastupiteľné pri produkcii tepla v pečeni. Pri ochladzovaní organizmu sa krv hrnie do nižšie položených tkanív a orgánov, po následnom ohriatí sa vracia späť dokonale okysličená, očistená a nasleduje výbušná činnosť antioxidantov. Pod vplyvom náhleho ochladenia sa v bunkách zrýchli bunková premena, a to im pomáha očisťovať sa od rozpadnutých tkanív. Preto sa zmenšujú opuchy a výsledkom je zmiernenie bolesti. Cholesterol sa vyplavuje a telo ho môže spáliť. Aj celulitída sa znižuje po pobyte v kryokomore. Pacientom s astmou sa po jej opustení lepšie dýcha. Nasleduje pocit šťastia, eufórie, psychického i fyzického uvoľnenia.

Je dobré absolvovať sériu desiatich po sebe nasledujúcich procedúr s odstupom asi 24 hodín, no prvé účinky sú badateľné aj po prvom vstupe.

V mojej práci, ktorú som prezentoval na Interaktívnej konferencii mladých vedcov 2011 – Preveda a za ktorú som vyhral celoročné predplatné časopisu Quark – som si všímal účinky chladu na tlak krvi a pulzovú frekvenciu. Získal som údaje od 88 dobrovoľníkov. Rozdelil som ich na skupiny podľa veku a pohlavia. Skupinu A tvorilo 30 mužov a 14 žien do 30 rokov. Skupinu B zasa 24 mužov a 20 žien nad 40 rokov – ich priemerný vek bol 52 rokov. Ani jeden nemal srdcovo-cievne ochorenie, neužíval lieky na tlak krvi či pulzovú frekvenciu. Všetci absolvovali pobyt v kryokomore a potrebné merania tlaku i pulzu. Porovnaním oboch skupín sme zistili, že starším dobrovoľníkom v B skupine sa výraznejšie zvýšil tlak, najviac však ženám nad 40 rokov. To by mohlo znamenať, že kryokomora predstavuje pre ich srdce výraznejšiu záťaž. Môžu ju mať na svedomí rôzne faktory: hormonálne zmeny (menopauza), vyššie percento tuku či pohodlnejší životný štýl. Čo sa týka pulzovej frekvencie, tá klesala, dokonca výrazne pri porovnaní s pobytom v studenej vode. Pulzová frekvencia klesala najmä mužom v oboch vekových skupinách.

Za cieľ mojej práce som si stanovil študovať reakcie organizmu na extrémne nízke teploty. A hoci na chlad ženy v staršej vekovej skupine tak výrazne zareagovali, výsledky nášho výskumu potvrdzujú, že ak netrpíte srdcovo-cievnymi ochoreniami, kryoterapiu si ako regeneračnú metódu pokojne môžete dopriať.

Štefan Lukáč
poslucháč Lekárskej fakulty UK v Bratislave

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,30
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.