ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Parkovacie senzory vám nájdu miesto

2.2.2012 22:39:48 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1575x

Parkovací senzor môže spojiť bezdrôtové senzory a mobilné aplikácie s cieľom nájsť voľné miesta na parkovisku, ale tiež upozorniť strážnu službu na neporiadnych vodičov.

 

Ten problém pozná väčšina z nás: krúžime po parkovisku a keď konečne uvidíme voľné miesto, niekto tam zaparkuje skôr než my. Zmeniť to môže parkovací lístok, ktorý nás k voľným miestam privedie.

Niektoré orgány už začali do parkovacích povolení pridávať vysokofrekvenčnú identifikáciu (RFID). To uľahčuje strážnikom overiť pravosť povolenia, ale nič viac. Britská spoločnosť Deteq Solutions začala vyvíjať senzor, ktorého cieľom je nájsť voľné parkovacie miesto bez nutnosti prídavného zariadenia v automobile.

Vedci vedení Adrianom Boneom prišli s riešením predpokladajúcim pridanie lacných a energeticky nenáročných bezdrôtových senzorov na každé parkovacie miesto. Tieto senzory široké 7 cm sú v strede parkovacieho miesta a dokážu zachytiť, či sa na ňom nachádza automobil. Spoločnosť sa snaží o získanie patentu, preto nechcela presne špecifikovať, ako senzor funguje, zariadenie sa ale spojí bezdrôtovo pomocou siete ostatných senzorov s riadiacou stanicou. Bude spolupracovať s parkovacím povolením s RFID a aplikáciou v mobilnom telefóne.

Aplikácia poskytne vodičom aktuálne informácie o voľných parkovacích miestach v blízkosti s farebným škálovaním obsadenosti jednotlivých ulíc. Systém tiež upozorní kontrolu, ak vodič zaparkuje na nevhodnom mieste. Môže tiež pomôcť miestnym orgánom zaviesť dynamické poplatky podľa obsadenosti miest. Parkovanie v menej zaplnených a tichších častiach tak bude lacnejšie.

Niektoré moderné nákupné centrá dokážu aj dne navigovať zákazníkov k voľným parkovacím miestam. Tieto systémy sa ale spoliehajú na drahé monitorovanie kamerami a dajú sa realizovať len v krytých parkovacích domoch.

Iný prístup testujú odborníci v San Franciscu a opiera sa o magnetometre v parkovacom mieste. V súčasnosti prebiehajú rovnako testy s dynamickým určovaním cien za parkovanie.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,22
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.