ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Čo vieme o FILADELFSKOM EXPERIMENTE

20.2.2012 12:27:34 | * q
webgarden | Počet zobrazení: 22769x

Čo sa vám vybaví, keď sa povie Filadelfský experiment, ktorý bol inak známy aj pod menom Projekt Dúha? Ak sa vám na myseľ dostanú pokusné miznutia a znovu objavovania lodí USA, ste na správnej ceste. Ide o mimoriadnu udalosť, ktorá do nasledujúcich rokov silne poznamenala všetky pokusy amerického námorníctva.

 

Aby sme si mohli odpovedať na otázku, čo bol tento experiment vlastne zač, musíme sa vrátiť do minulosti do roku 1927. V tomto roku vedec Albert Einstein dokončil neobvyklú Unitárnu teóriu poľa. Podľa jeho názoru však teória bola nedokonalá, a tak ju slávny vedec sám stiahol späť a ďalej sa k nej nevracel. Ďalšie roky ukázali, ako hlboko sa mýlil. Práve na základe tejto teórie bol vykonaný experiment známy pod menom FILADELFSKÝ EXPERIMENT.

V roku 1943 pracoval Einstein ako vojenský poradca pre vyzbrojovací úrad amerického vojnového námorníctva, kde za účasti Nikola Tesly a Johna Von Neumana pracoval na projekte, ktorý by umožnil urobiť námornú loď neviditeľnou pre radary. Pre tento experiment bol vybraný novo postavený torpédoborec USS Eldridge (v.č. DE -173), a práve 25. júla 1943 začali prebiehať na jej palube pokusy s obrovskými generátormi.

Princíp neviditeľnosti počítal s tým, že pokusné teleso je potrebné urýchliť na rýchlosť vyššiu, než je rýchlosť svetla. Tu si však musíme uvedomiť, že táto myšlienka je nereálna. Nemôžeme urýchliť hmotné teleso na rýchlosť svetla, pretože neexistuje materiál, ktorý by to vydržal. Ale práve Einstein, Tesla a Von Neuman prišli s tým, že ak okolo telesa rotuje pole elektromagnetických častíc rýchlosťou vyššou, než je rýchlosť svetla, dosiahneme rovnaký výsledok. Preto boli na palubu USS Eldridge inštalované obrovské generátory, ktoré mali tento výsledok dosiahnuť. (Zaujímavou vecou je, že samotná myšlienka projektu neviditeľnosti vznikla v inom z tajných programov americkej armády - v Projektu Phoenix, ktorý sa zaoberal prenosom ľudských myšlienok.)

Torpédoborec USS Eldridge bol sprievodnou loďou konvoja, ktorého hlavnou úlohou bolo nájsť a zničiť nepriateľské ponorky. Táto loď vážila 1240 ton, s dĺžkou 93 metrov a šírkou 11 metrov. Posádku tvorilo 186 dôstojníkov a námorníkov. Prvý test, ktorý bol v tejto súvislosti vykonaný, bol považovaný za neúspešný, keď sa podľa svedkov loď v jeden okamih rozplynula v žiare nazelenalého svetla. Celá posádka lode si však okamžite po pokuse sťažovala na prudké bolesti žalúdka a hlavy. Celý proces bol po tomto pokuse upravený a námorníctvo zmenilo parametre testov. Už nechcelo, aby bola loď celá neviditeľná, ale stačila im len neviditeľnosť na radare.

Následný test bol úspešný. Dňa 28. októbra 1943 pokusná loď zmizla z monitorov vtedajších radarov. Podľa niektorých svedkov sa loď objavila asi na 10 sekúnd pri námornej základni Norfolk vo Virginii, ktorá je vzdialená od Filadelfie 215 námorných míľ (približne 346 km). Celý test trval niekoľko hodín, čo sa tou dobou dialo na palube USS Eldridge, to sa asi nikdy nedozvieme. Podľa niektorých hypotéz loď zmizla z radarov iba na moment, potom sa preniesla do iného rozmeru. Akonáhle sa k lodi dostali záchranné tímy, zistili, že asi polovica posádky je mŕtva a rôzne vlisovaná do konštrukcie lode. Niektorí námorníci údajne zaživa vzplanuli. Ostatní členovia posádky, ktorí pokus prežili, však nakoniec na následky rozličných zranení zomreli. Nikto dodnes nevie, prečo sa tak stalo. Špekuluje sa, že žijúci členovia posádky opakovane mizli v náhodných intervaloch do iného rozmeru. Nakoniec zmizli a nič po nich nezostalo.

Po tomto pokuse boli všetky testy pozastavené a nakoniec bol projekt uzavretý. Americké námorníctvo dodnes tvrdí, že sa tento test nikdy nestal. Ale ak sa naozaj nestal, ako si vysvetlíme pozorovania USS Eldridge v Norfolku? Vieme síce, že sa tam objavil len na chvíľku, ale aj to stačilo na to, aby torpédoborec zbadala loď pobrežnej stráže.

Zo služobných záznamov lode
Tie sa totiž líšia od uvádzanej verzie, ktorá bola použitá v súvislosti s experimentom. Samotná loď bola spustená na hladinu dňa 22. júna 1943 a už 25. júna toho istého roka mala byť podľa rozkazov na ceste do Stredozemného mora. Ale ak vychádzame z toho, že sa experiment naozaj stal, ako je možné, že loď bola 27. júna vo filadelfskom prístave? Podľa údajov v záznamoch loď slúžila od 4. januára 1944 v Stredozemnom mori a svoju službu tam v roku 1945 ukončila a presunula sa do Pacifiku, kde ešte prebiehali boje s Japoncami. Ako sami vidíte, chýba nám pomaly 6 mesiacov služby, a nie je ľahké si predstavit, že za vojnového stavu by sprievodná loď stála niekde v prístave. Takže je možné, že sa naozaj tento pokus stal.

Po skončení vojny loď slúžila ešte rok u US NAVY a potom bola predaná gréckemu námorníctvu, kde slúžila pod menom HNS LEON (D-54). V roku 1991 po niekoľkých prestavbách konečne ukončila svoju dlhotrvajúcu službu a v roku 1999 bola vyradená. Smutný to osud pre každú loď, ktorá ešte pamätala 2. svetovú vojnu, a ktorá mohla vstúpiť do dejín ako prvý neviditeľný stroj postavený ľuďmi.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,81
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.