Z 30-tisícročných zamrznutých plodov vypestovali rastliny
28.2.2012 09:34:30 | * qbbc.co.uk | Počet zobrazení: 1434x
Vedcom z Inštitútu bunkovej biofyziky Ruskej akadémie vied sa podarilo vypestovať rastliny druhu Silene stenophylla z plodov, ktoré boli približne 30-tisíc rokov zamrznuté v sibírskom permafroste. Odborníci plody objavili v norách hlodavcov na brehoch rieky Kolymy.
Ide o vôbec najstarší rastlinný materiál, z ktorého sa podarilo vypestovať novú rastlinu. Rekord doteraz držali dvetisíc ročné semená palmy datľovníka pravého (Phoenix dactylifera) nájdené v Izraeli.
Nory hlodavcov objavili vedci približne 20 až 40 metrov pod súčasným povrchom, pričom v týchto vrstvách sa nachádzali aj kosti mamutov, nosorožcov srstnatých, zubrov, koní, jeleňov a iných cicavcov.
"Prítomnosť vertikálnych trhlín spôsobených ľadom dokazuje, že táto pôda bola po celý čas zamrznutá a nikdy sa neroztopila. Z toho vyplýva, že ani nory hlodavcov a ich obsah sa tiež od zamrznutia neroztopili," uviedli odborníci na čele s Davidom Giličinským vo svojom článku v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Spomínané nory zamrzli po tom, čo sa lokálna klíma zmenila a výrazne sa ochladilo. Vedci najprv v laboratóriu skúšali nechať vyklíčiť semená, to sa im však nepodarilo. Zamerali sa preto na plody, z ktorých sa im podarilo extrahovať určité časti a následne z nich vypestovať nové rastliny.