Ženy vraj parkujú lepšie než muži, tvrdí štúdia
28.2.2012 10:16:32 | * qautomoto.sk | Počet zobrazení: 1783x
Predsudky sú najvytrvalejším javom. Téma muži a ženy za volantom je stará ako automobil samotný. Muži tvrdia, že vedia nielen lepšie jazdiť, ale aj parkovať. Štúdia z Británie však konečne dokazuje opak.
Porovnávanie žien a mužov za volantom je klišé staré ako sám automobil a neraz aj záruka zábavných historiek. No najnovšia štúdia z Británie vyvracia predsudky a dokazuje, že ženy nielen rýchlejšie nájdu parkovacie miesto, ale aj presnejšie zaparkujú. Muži zas parkujú rýchlejšie, no často musia naprávať chyby.
Britská parkovacia služba informujeTieto priam šokujúce výsledky zverejnila britská parkovacia služba National Car Parks (NCP). Spoločnosť nainštalovala na 700 parkoviskách skryté kamery a v priebehu mesiaca sledovala počínanie 2 500 vodičov oboch pohlaví. Hodnotila pritom viacero faktorov, predovšetkým schopnosť nájsť voľné miesto, techniku parkovania, presnosť a čas.
Pokračovanie článku nižšie
Mužské ego dostalo poriadne na frak. NCP po zohľadnení všetkých faktorov vypočítal tzv. parkovací koeficient, ktorého najvyššia hodnota mohla byť 20. Ženy dosiahli v priemere 13,4 bodu, muži len 12,3.
Ženy si v mnohých „úlohách“ počínali oveľa lepšie než muži. Prvou bolo nájdenie parkovacieho miesta. Muži zlyhali najmä pre svoju netrpezlivosť, takže neraz príliš rýchlo prešli parkovisko. Ženy jazdili pomalšie, takže boli nielen schopné miesto nájsť, ale aj zaregistrovať vodiča, ktorý sa chystal odísť. Radšej si počkali a pokojne zaparkovali.
Ďalším hodnoteným faktorom bola pozícia vozidla pre začatím samotného manévru. Štúdia zistila, že viac než tretina žien sa rozhodla do parkovacieho miesta zacúvať. Mužov sa pre tento spôsob rozhodla iba štvrtina.
Jediným kritériom, kde ženy zaostali za mužmi, bol čas potrebný na zaparkovanie. Kým muži boli schopní dostať vozidlo na miesto v priemere za 16 sekúnd, ženám to trvalo 21 sekúnd. Štúdia odhaduje, že každý vodič v priebehu jedného roka zaparkuje v priemere 1004-krát. To znamená, že muži strávia parkovaním 9 dní ročne, ženy 12 dní.
Muži boli oveľa spokojnejší s polohou svojho vozidla na parkovacom mieste a len tretina sa rozhodla polohu opraviť. Naproti tomu posúvaním vpred a vzad sa pozíciu snažilo upraviť viac ako polovica žien. S tým súvisí aj hodnotenie konečnej polohy auta. Do stredu miesta zaparkovala viac ako polovica žien, rovnaký výkon sa však podaril len štvrtine mužov.
Mužské ego sa pretavilo do akejsi parkovacej pózy, keď na sedadle spolujazdca sedela žena. Prejavila sa tendencia vopchať auto do úzkeho parkovacieho miesta, hoci neďaleko bolo voľné podstatne väčšie.