ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Nový pokus o stanovenie výšky Everestu

28.2.2012 17:38:18 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1548x

Nepálske úrady podľa oficiálnych správ požiadali medzinárodné spoločenstvo o pomoc pri riešení otázky výšky najvyššieho vrchu na svete.

 

O spôsob výšky merania sa Nepál sporil s Čínou, v roku 2010 sa zdalo, že väčšina krajín uznáva „nepálskych“ 8848 m n. m. Teraz chce krajina ukončiť tento spor a preto požiadal iné krajiny o pomoc pri oficiálnom meraní.

„Pretože to nedokážeme spraviť z vlastných zdrojov, pripravujeme projektový plán, s ktorým oslovíme darcov,“ povedal Krishna Raj, riaditeľ oddelenia výskumu na nepálskom ministerstve pre reformy a manažment pôdy. „Najväčším problémom sú technológie. Nemáme napríklad zariadenia, ktoré by fungovali pri teplote -45 °C. Potrebujeme údaje z gravitačných prístrojov, výškových bodov a GPS. Potrebujeme najskôr vybudovať infraštruktúru v základnom tábore a mibilizovať šerpov spolu s niekým, kto technológie dokáže ovládať. Nakoniec potrebujeme údaje spracovať spôsobom, ktorý by bol prijateľný pre medzinárodnú vedeckú komunitu.“

Potrebu nového merania výšky má najmä Čína, ktorá tvrdí, že vrch je o takmer 4 metre nižší než je oficiálny údaj, pretože podľa nej by sa mala merať výška skaly. Nepál tvrdí, že rovnako ako pri iných vrchoch na svete, je potrebné zohľadniť aj výšku snehu. Hoci Nepál od svojej metódy nechce ustúpiť, chce raz a navždy otázku výškového rekordu uzavrieť.

Geológovia tvrdia, že himalájske vrchy sú mladé a stále rastú, pretože indický subkontinent sa presúva pod Eurázijskú platňu.

Nepálske úrady oznámili prisľúbenie pomoci z Dánskej univerzity a talianskych neziskových organizácií, ktoré majú ale tiež obmedzené zdroje.

Kritici varujú, že projekt by mohol byť príliš závislý od donorov.

Výška Everestu je predmetom debát od prvého merania v roku 1856. Dnes akceptovanú výšku 8848 m n. m. namerali Indovia v roku 1955.

V roku 1999 použil americký tím technológiu GPS a nameralvýšku 8850 metrov, ktorú dnes používa Americká geografická spoločnosť, Nepál ale túto výšku neakceptoval.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,90
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.