ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Magnetické kvasnice

29.2.2012 20:57:38 | Q
Wyss Institute, ScienceDaily | Počet zobrazení: 1678x

Vedci z Wyss Institute a Harvard Medical School vyvinuli metódu indukcie magnetickej citlivosti v kvasniciach, ktoré prirodzene magnetický nie sú. Ich technológia my sa dala využiť na zmagnetizovanie rôznych typov buniek v medicíne, priemysle a výskume.

 

Magnetické polia sú všade, ale len málo organizmov ich dokáže vnímať. Tie, ktoré to dokážu, napríklad vtáky alebo motýle, využívajú magnetizmus ako navigačný systém, ktorý im pomáha pri migrácii. Odkiaľ majú tieto živočíchy zmysel pre magnetické pole, je jednou z nevyriešených záhad biológie.

Pamela Silverová a jej kolegovia dokázali takéto vlastnosti vštepiť kvasniciam. „Magnetizmus je v prírode unikátna a záhadná funkcia, ktoré
ú využíva len málo živých systémov,“ povedala. „Takže hoci magnetické kvasnice nemusia vyzerať ako seriózny vedecký objav, je to v skutočnosti významný prvý krok k využitiu tohto fenoménu a jeho využitiu v mnohých oblastiach.“

Magnetizmus môže spôsobiť železo, ale väčšina buniek, ktorá mu je vystavená, ho ukryje do utesnených dutín, kde sa nemôže prejaviť. Silverová dokázala zablokovať prejavy bielkoviny, ktoré spôsobuje jeho ukrytie a umožnila železu voľne cirkulovať v bunke. Takýmto spôsobom dokázali vytvoriť dostatočnú magnetickú citlivosť na usmernenie bunky k externému magnetu.

Vedci tiež objavili gén korelujúci s magnetizmom riadením produkcie kľúčovej bielkoviny. Zlepšili tiež magnetickú citlivosť interakciou s druhou bielkovinou, ktorá reguluje bunkový metabolizmus. Pretože rovnaká bielkovina podobne funguje v bunkách od kvasníc až po človeka, mohla by byť nová metóda potenciálne vhodná pre širší okruh organizmov.

Silverová povedala, že v priemyselnej výrobe môže byť magnetizmus veľmi nápomocný pri izolovaní špecifických buniek. Magnetické bunky tiež môžu spájať organizmus s neživými mechanizmami. Pomocou magnetizmu sa napríklad pri tvorbe tkaniva dajú bunky usmerňovať do želanej štruktúry.

Raz budú možno existovať nové spôsoby liečby, pri ktorých budú bunky reagovať na magnetické pole rastom alebo liečením. Implantované magnetické kmeňové bunky bude zasa možné pozorovať pomocou magnetickej rezonancie.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,18
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.