ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Námorníci neandertálci

29.2.2012 22:58:51 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1735x

Zdá sa, že na mori porazili neandertálci moderných ľudí. Naši vyhynutí predkovia veľmi pravdepodobne prechádzali cez Stredozemné more na lodiach pred 100 000 rokmi, hoci môže byť pravda aj to, že boli „len“ výborní plavci.

 

Neandertálci žili okolo Stredozemného mora pred 300 000 rokmi. Ich nástroje sa našli na gréckej pevnine, ale aj na ostrovoch Lefkada, Kefalónia a Zakynthos. TO sa dá vysvetliť dvomi spôsobmi: buď ostrov vtedy ešte ostrovmi neboli, alebo naši príbuzní nejakým spôsobom prekonali vodu.

George Ferentinos z Patraskej univerzity v Grécku tvrdí, že ostrovy boli oddelené od pevniny skôr, ako sa na nich objavili nástroje. Pred 100 000 rokmi bola hladina morí o 120 metrov nižšia, pretože väčšina vody sa na Zemi nachádzala vo forme ľadu. Dno Stredozemného mora je dnes v hĺbke 300 metrov, preto bolo v tej dobe more hlboké najmenej 180 metrov.

Ferentinos si myslí, že neandertálci desaťtisíce rokov cestovali po mori. Moderní ľudia sa začali po mori presúvať len pred 50 000 rokmi, keď prešli do Austrálie.

Cesty na grécke ostrovy boli relatívne krátke, 5 až 12 kilometrov, ale podľa Thomasa Strassera z Providence College v USA to neboli jediné výpravy neandertálcov. V roku 2008 objavil podobné kamenné nástroje na Kréte, sú staré 130 000 rokov. Kréta je ostrovom už 5 miliónov rokov a od svojho najbližšieho suseda je vzdialená 40 kilometrov.

Strasser si myslí, že prví hominidi dokázali moria využívať oveľa viac ako predpokladáme. Mohli ich používať ako diaľnicu namiesto toho, aby ich vnímali ako bariéru. Dôkazy sa stratili. Loď bola pravdepodobne z dreva, ktoré už dávno zhnilo. Najstaršia známa loď Stredomoria, kanoe z jazera Bracciano v Taliansku, je staré len 7000 rokov. Ferentinos si myslí, že neandertálci vyrábali niečo podobné.

Podľa Paula Pettitta zo Sheffieldskej univerzity vo Veľkej Británii existuje aj jednoduchšie vysvetlenie. Podľa neho mohli neandertálci na ostrovy doplávať. Pettitt tiež pripomenul, že nástroje nájdené na ostrovoch neboli chemicky datované, takže ich vek je odhadnutý len na základe ich vzhľadu.

Aj keby mal Ferentinos pravdu, nebudú neandertálci prví námorníci zo skupiny hominidov. Na indonézskom ostrove Flores vedci objavili milión rokov staré kamenné nástroje. Niekto, pravdepodobne človek vzpriamený, prekonal more oveľa skôr, ako sa vyvinuli neandertálci.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,32
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.