ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Cvičenie a kofeín menia DNA rovnakým spôsobom

7.3.2012 16:42:08 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2681x

Môžete si myslieť, že DNA je niečo, čo ste zdedili a už s tým nič nespravíte, ale v určitom zmysle by ste sa mýlili. Vedci zistili, že keď zdraví ale málo aktívni ľudia cvičia, vzniká takmer okamžitá zmena ich DNA. Ešte zaujímavejšie je, že pitím rannej kávy ovplyvníte svaly prakticky rovnakým spôsobom.

 

Cvičením sa nemení genetická informácia, ale molekuly DNA v svaloch sa menia z chemického hľadiska a z hľadiska štruktúry. Tieto zmeny DNA sú prvým predpokladom genetického nastavenia sily svalov a výhod, ktoré prináša cvičenie.

„Naše svaly sú naozaj pružné,“ povedala Juleen Zierathová z Karolinska Institutet vo Švédsku. „Často vravíme, že sme, čo jeme. Svaly sa prispôsobujú činnosti. Ak ich nevyužívame, strácame ich a toto je jeden z mechanizmov, ktorý to zabezpečuje.“

Zmeny DNA sa označujú ako epigenetické modifikácie, ktorú zahŕňajú získanie a stratu chemických znakov DNA nad a pod bežnými postupnosťami adenínu, guanínu, cytozínu a tymínu. Po cvičení obsahuje DNA menej chemických znakov (zvlášť metylových skupín) ako pred cvičením. Tieto zmeny sa dejú v tých častiach DNA, ktoré majú za úlohu riadiť prispôsobenie svalov na fyzickú námahu.

Stiahnutie svalu v laboratórnych podmienkach malo podobný následok. Rovnako sa sval správal aj pri reakcii na kofeín.

Zierathová tvrdí, že kofeín dokáže simulovať kontrakcie svalov, ktoré súvisia s cvičením. Neodporúča však namiesto cvičenia začať piť kávu. Je ale minimálne zaujímavé, že športovci, ktorí si doprajú šálku kávy počas tréningu, sú na tom lepšie.

Vo všeobecnosti poskytuje výskum ďalší dôkaz o väčšej dynamike ľudského genómu. Umožňujú DNA upraviť prostredie v našich bunkách.

„Cvičenie je liek,“ povedala Zierathová. Pre tých, čo nemôžu cvičiť, môže nový výskum otvoriť dvere k liekom s účinkami podobnými cvičeniu.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,09
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.