ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

ESA začína vyberať „minimisiu“

13.3.2012 13:02:30 | Q
ESA, BBC News | Počet zobrazení: 1515x

Európska vesmírna agentúra (ESA) začína so sériou malých vedeckých misií. Víťazný návrh misie „S-Class“ podporí sumou 50 miliónov eur a v roku 2017 ho zrealizuje.

 

Pre ESA je to nezvyčajný projekt, pretože organizácia je zvyknutá realizovať na vesmírne planetárne sondy a teleskopy stovky miliónov eur. ESA chce týmto projektom podporiť zvlášť mladých vedcov a výskumné tímy z menších členských krajín.

„Vnímame nedostatok ľudí zaškolených do vied o vesmíre na satelitoch, tento projekt by mohol pomôcť nájsť nových ľudí, ktorí by po sa po čase mohli zapojiť do niektorého z našich veľkých experimentov,“ povedal prof. Mark McCaughrean, vedúci oddelenia pre výskum a vedeckú podporu v ESA. „Dáva to tiež možnosť menším členským štátom viesť misiu, čo je dnes pre nich obtiežne. Veľká štvorka (Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Veľká Británia) s tým problém nemá, ťažšie je to pre ostatné krajiny ako Španielsko, Švédsko či Švajčiarsko.“

„Chceme počuť o inovatívnych ľuďoch s chytrými nápadmi, ktoré nepotrebujú na svoju realizáciu pol miliardy eur, ale vystačia sa s menším rozpočtom,“ povedal McCaughrean.

Organizácie, ktoré majú záujem, sa ale musia poponáhľať. Svoj zámer musia deklarovať do 23. marca, finálny návrh musia predložiť do konca júna. Užší výber bude známy v novembri a víťaz o rok neskôr.

Neexistuje predpis o obsahu misia S-Class, musí sa len zhodovať so strategickým dokumentom ESA, ktorý je podkladom pre všetky vedecké projekty organizácie.

Hoci ESA prispeje 50 miliónov eur, bude musieť takmer naisto dotovať aj vláda víťaznej krajiny, napríklad položku za vývoj vedeckých prístrojov.

Vďaka nízkemu rozpočtu misie nie je pravdepodobné, že uvidíme komplexné a sofistikované projekty ako výskumné moduly na Marse. Pravdepodobnejšie sú projekty ako vesmírne teleskopy sledujúce špecifické objekty alebo základné fyzikálne experimenty, ktoré sa musia uskutočniť v bezváhovom stave na obežnej dráhe Zeme. Dobrým príkladom môže byť projekt Lares (Laser Relativity Satellite) s rozpočtom 8 miliónov eur, ktorý bol vo februári súčasťou rakety Vega.

Na druhej strane pracuje ESA aj na veľkých projektoch, alebo misiách „L-Class“. DO úvahy prichádzajú veľký röntgenový teleskop, sonda k Jupiteru a jeho mesiacom alebo experiment všeobecnej relativity s cieľom zachytenia gravitačných vĺn. Celkové náklady víťazného projektu budú dosahovať miliardu eur.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,33
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.