Najvyšší muž na svete prestal rásť

13.3.2012 18:09:27 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1798x

Najvyšší muž na svete po absolvovaní liečby na Virginskej univerzite v USA prestal rásť.

 

Svoju liečbu u endokrinologičky Mary Lee Vanceovej začal Sultan Kösen z Turecka, ktorý je vysoký 2,51 metra v máji 2010. Kösen trpí akromegáliou, ktorú zvyčajne spôsobuje nádor v hypofýze. Nádor spôsobuje nadmernú produkciu rastového hormónu, čo môže pri jeho skorej produkcii pred obdobím puberty viesť ku gigantizmu. To môže spôsobiť celý rad zdravotných problémov, pretože ľudská kostra nie je prispôsobená takej výške.

Vanceová nasadila Kösenovi nový liek, ktorý mal riadiť produkciu rastového hormónu a zastaviť jeho neustály rast. Kösenov nádor sa rozšíril do oblastí mozgu, kde sa nedal bezpečne operovať, podstúpil operáciu rádiochirurgiou v auguste 2010.

Rádiochirurgický výkon gama nožom je neinvazívna procedúra, ktorá privádza lúč žiarenia nasmerovaný pomocou magnetickej rezonancie na konkrétne miesto v pacientovom tele.

Asi pred tromi mesiacmi tureckí lekári zistili, že Kösen prestal rásť. Liečba teda produkciu rastového hormónu zastavila. Ak by Kösen ďalej rástol, ohrozilo by to jeho život.

originál článku