ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vesmír škodí očiam astronautov

14.3.2012 15:01:19 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1663x

Let do vesmíru neprospieva vášmu zraku. Zmeny v očnom tkanive astronómov môžu spôsobiť problémy s videním, dokonca až slepotu. Okrem zdravia posádky do môže ohroziť aj dlhodobé vesmírne misie.

 

Larry Kramer a jeho kolegovia z Texas Medical School v USA skúmali magnetickou rezonanciou 27 astronómov NASA, ktorí strávili vo vesmíre v priemere 108 dní. U štyroch zistili poškodenie zrakového nervu, u troch skrútenie v nervovom puzdre a šiesti mali sploštenú očnú buľvu.

Zmeny sa zhodujú so zmenami pozorovanými pri idiopatickej intrakraniálnej hypertenzii, nezvyčajnom stave, pri ktorom sú tlak krvi a iných tekutín v mozgu mimoriadne vysoké. Ľudia s touto poruchou mávajú bolesti hlavy, trpia nevoľnosťou, zvracaním či dokonca slepotou.

Vo vesmíre sú zmeny pravdepodobne spôsobené pobytom v beztiažovom stave. „Jedným z možných vysvetlení je, že krv, ktorá bežne prúdi do nôh sa presúva smerom k lebke, kde zvyšuje tlak,“ myslí si Kramer.

Výsledky vedcov sa zhodujú s minuloročným výskumom 300 astronautov. Poruchy videnia sa vyskytovali u 29% astronómov, ktorí sa zúčastnili krátkodobých misií a u 60% ľudí, ktorí boli vo vesmíre dlhšiu dobu.

„Ak astronauti pociťujú tieto zmeny už po 100 dňoch vo vesmíre, čo sa stane pri trojročnom lete na Mars?“ pýta sa Jason Kring, ktorý sa zaoberá ľudským výkonom v extrémnych podmienkach. Zhoršenie zraku môže astronómovi znemožniť vykonávať počas misie bežné úlohy, napríklad sledovanie displejov alebo navigáciu na skalnatom povrch Marsu. Podľa Kringa je tak zatiaľ veľmi nepravdepodobné, že by pri súčasných technológiách človek let na Mars zvládol.

Skeny môže NASA využiť ako základ pre pozorovanie astronautov, ktorých cesta do vesmíru ešte len čaká. Kramer si tiež myslí, že na základe lekárskych vyšetrení by sa malo dať určiť riziko poškodenia zraku človeka ešte pre tým, ako ho vyšlú do vesmíru.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,76
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.