Zadýchaní policajti nerozoznajú páchateľa

19.3.2012 18:33:25 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1495x

Svedkovia zločinu si na detaily udalosti a tváre vinníkov spomenú ťažšie, ak boli počas incidentu fyzicky vyčerpaní. To je záver výskumu 52 britských policajtov, ktorí mali identifikovať páchateľa po rekonštrukcii trestného činu.

 

Lorraine Hopeová z Portsmouthskej univerzity informovali najskôr účastníkov o fiktívnej lúpeži. Polovica z nich potom asi minútu cvičila. O minútu neskôr sa policajti dostali do domu, kde im predstavili hlavného podozrivého.

Len 27 % z cvičiacich policajtov dokázalo neskôr spoľahlivo identifikovať podozrivého spomedzi niekoľkých osôb v porovnaní s 54 % úspešných policajtov, ktorí necvičili. Cvičiaci si tiež spomenuli len na polovicu potrebných detailov o podozrivom, nezadýchaní policajti dokázali detaily podozrivého opísať na 84 %.

Vedci tvrdia, že fyzické zaťaženie využíva aj energiu potrebnú na pozornosť, pretože človek sa najskôr zameriava na veci potrebné pre prežitie a vynecháva detaily, ktoré by sa mu mohli zísť pri súdnom procese. Doteraz sa tento fakt v právnom systéme nezohľadnil.

originál článku