ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Slovenský poklad ležal v českom archíve!

19.3.2012 19:02:38 | * q
| Počet zobrazení: 1441x

Vzácny rukopis rozsiahleho diela Jonáša Záborského Dejiny kráľovstva uhorského od počiatkov do časov Žigmundových čakal nepovšimnutý v Národním muzeu v Prahe na vydanie neuveriteľných 137 rokov!

Je to príbeh ako z filmu... 

Záborský so slabnúcim zrakom a s bolesťami, pri petrolejke a namáčajúc husie brko do kalamára, dokončil roku 1875 svoje Dejiny. Po násilnom zatvorení Matice slovenskej (1875) a v strachu pred maďarskou vládou poslal svoje rukopisy do Prahy, kde boli uložené v Matici českej. Ponáhľal sa, akoby vedel, že ho zastihne skorá smrť. Ešte v roku 1875 dostal rakovinu žalúdka a pre prudký postup choroby prestal písať. Krátko pred smrťou urobil nový závet, ktorým venoval Matici českej 2 000 zlatých. Nasledovala smrť. Záborského rukopisy sa v šesťdesiatych rokoch 20. storočia vrátili na Slovensko. Všetky okrem jedného.

V roku 2002 začal po rukopise pátrať Timotej Kubiš. Pomoc hľadal v Matici slovenskej, kde nepochodil. V Slovenskej národnej knižnici sa dozvedel, že si má rukopis pohľadať sám. Pátral teda ďalej, až kým rukopis nenašiel v Prahe. Osem mesiacov text prepisoval do elektronickej podoby, mnohé v rukopise zle čitateľné alebo už vyblednuté pasáže prácne overoval. Dnes aj vďaka nemu vychádza po 137 rokoch prvýkrát knižne rozsiahle dielo, poklad slovenskej literatúry Dejiny kráľovstva uhorského od počiatkov do časov Žigmundových.

Jeho prvým knižným vydavateľom je Vydavateľstvo SLOVART.

O diele... 

Doslovný prepis Záborského rukopisu Dejín, ktoré sú datované rokom 1875, umožňuje plnohodnotne zažiť dielo tak, ako ho autor dokončil v sedemdesiatych rokoch 19. storočia.

Tri predchádzajúce pokusy o vydanie stroskotali, a tak sa súčasnému čitateľovi ponúka premiéra tohto jedinečného diela. Dielo vychádza v roku 2012 symbolicky pri príležitosti 200. výročia Záborského narodenia. Doteraz bolo dostupné iba v rukopise. Aj preto je laická ale i odborná verejnosť o ňom pomerne málo informovaná.

picture
 
Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,17
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.