ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Elektromobilita verzus každodenná prevádzka

20.3.2012 17:32:03 | * q
| Počet zobrazení: 1977x

Automobilka ŠKODA sa podujala k zaujímavému testovaciemu projektu. Momentálne intenzívne testuje radu desiatich novo predstavených elektromobilov ŠKODA Octavia Green E Line. Súčasná fáza testov sa pritom zaoberá poznatkami súvisiacimi s každodennou potrebou/prevádzkou.

 

Poznatky z každodennej prevádzky budú využité najmä pre odladenie elektromobilov. Pričom ďalšie vozidlá budú spoločnosťou ŠKODA AUTO do konca marca 2012 poskytnuté viacerým partnerom.

„V súčasnej dobe našu flotilu dôkladne preverujeme, vodičom chceme odovzdať dokonale odladené vozidlá. V tom nie je medzi sériovými automobilmi a automobilmi z testovacej flotily žiadny rozdiel,“ vysvetľuje Petr Kristla, vedúci vývoja elektromobility/elektrickej trakcie spoločnosti ŠKODA AUTO. „Skôr ako autá za niekoľko týždňov poskytneme našim partnerom, chceme zabezpečiť, aby vozidlá Octavia Green E Line hravo zvládali každodennú prevádzku. K tomu patrí aj pravidelné dochádzanie do zamestnania alebo jazdy mestom,“ vysvetľuje ďalej Kristla.

Skúšobné modely vozidiel Octavia Green E Line majú spoločnosti ŠKODA AUTO poskytnúť dôležité poznatky pre ďalší vývoj elektrického pohonu až do stavu dôkladne pripraveného pre sériovú výrobu. Ide pritom napríklad o využitie a zobrazenie nových funkcií, o umiestnenie nabíjacej zásuvky alebo o to, ako bude na seba vozidlo vybavené tichým elektrickým pohonom akusticky upozorňovať.

Skúšobná prevádzka bude prebiehať v troch fázach 

Prvá je už ukončená. Pričom jeden z elektromobilov bol testovaný tiež na medzinárodnom letisku Praha/Ruzyně.

Druhá, prebiehajúca fáza slúži predovšetkým pre interné skúšky spoločnosti ŠKODA AUTO. Úlohou tejto prevádzky je testovanie online diagnostickej komunikácie, rovnako ako komplexné celkové sprevádzanie zákazníckej prevádzky.

V tretej fáze, naplánovanej na koniec marca, budú elektromobily poskytnuté externým partnerom, medzi ktorých patria energetické spoločnosti, vzdelávacie inštitúcie alebo štátne úrady.

 

Východiskovým modelom pre elektromobil sa stala ŠKODA Octavia Combi, ktorá sa vďaka svojej modulárnej podvozkovej skupine výborne hodí pre montáž sady batérií, elektronického riadenia a elektromotora. Batéria je umiestnená pod strednou plus zadnou časťou podlahy a čiastočne aj v batožinovom priestore. Skladá sa zo 180 lithium- iónových článkov a má energiu 26,5 kilowatthodín. Jej hmotnosť je približne 315 kilogramov. Napája elektromotor s trvalým výkonom 60 kW. Elektricky poháňaná Octavia zrýchli z 0 na 100 km/h približne za dvanásť sekúnd a jej maximálna rýchlosť je obmedzená na 135 km/h. S dojazdom 150 kilometrov pritom testovacie vozidlá značky ŠKODA spĺňajú požiadavky väčšiny ľudí, ktorí v Európe dochádzajú do práce.

Aktivity českej automobilky na poli elektromobility sú dôležitou súčasťou rozsiahlej stratégie v oblasti pohonov a palív. ŠKODA pritom v strednodobom horizonte počíta s mixom rôznych pohonov. Medzi ne patrí aj ďalšia optimalizácia vysoko efektívnych motorov TDI a TSI a ich prevodoviek.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,99
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.