Prví obyvatelia Madagaskaru boli možno z Indonézie
21.3.2012 16:52:52 | QNew Scientist | Počet zobrazení: 1623x
Madagaskar je krajinou paradoxov. Leží len 400 km od brehov Afriky a napriek tomu sa zdá, že bol kolonizovaný len v posledných 1500 rokoch. Ešte zvláštnejšie ale je, že väčšina žien, ktoré obývali ostrov nepochádzala z Afriky, ale z Indonézie.
Ľudia žijúci na Madagaskare majú podľa reči a kultúry predkov z Afriky a Indonézie. Vedci z Massey University na Novom Zélande chceli zistiť, odkiaľ pochádzali prvé matky tohto ľudu, preto analyzovali mitochondriálnu DNA 266 Madagaskarčanov a 2745 Indonézanov. Mitochondriálna DNA sa dedí od matiek.
Podľa ich výsledkov sa skladala prvá populácia Madagaskaru z asi 30 žien v reptoduktívnom veku, ktorých 93 % génov naznačuje väzby na Indonéziu. Malá populácia by mohla znamenať, že ľudia kolonizovali ostrov po nešťastí v oceáne.
Murray Cox, ktorý viedol výskum, hovorí, že náhodné prekonanie Indického oceána nie je nereálne. „V druhej svetovej vojne po bombardovaní Jávy sa na Madagaskar dostalo množstvo trosiek a v jednom prípade aj preživší človek,“ povedal. „Môžete si teda predstaviť loď, ktorú odfúklo z plánovaného kurzu v Indonézii a pristála na Madagaskare.“
Predchádzajúce teórie pripúšťali, že kolonizácia Madagaskaru bola plánovaná, pretože ostrov bol vhodným prístavom na hodvábnej ceste. „Musíme prehodnotiť náš pohľad na kolonizáciu ostrova,“ povedal Cox.
Peter Foster z Cambridgeskej univerzity pripomenul, že prvá populácia nepochádzala celá z Indonézie, čo by mohlo znamenať, že sa po ceste na Madagaskar krížila s obyvateľmi Afriky. Jeho pozorovania hovoria o 60 % DNA zhodnej s Indonézanmi. Skúmal menej žijúcich Madagaskarčanov a kratšie úseky DNA, ale jeho štúdia zahŕňala všetky štyri etnické skupiny žijúce na ostrove, kým Cox skúmal len tri z nich.
Cox chce opakovať svoje simulácie s chromozómom Y, aby zistil, koľko bolo v prvej populácii mužov, pretože „toto nie je len príbeh o ženách“.