ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Treba vedieť oddychovať

23.3.2012 10:19:54 | * q
| Počet zobrazení: 1660x

Dlhodobý stres podľa odborníkov poškodzuje nielen psychické, ale aj fyzické zdravie. Podľa odborníkov by sme si preto mali pravidelne dopriať dostatočné množstvo oddychu. Dokážeme to však?

 

Podnetom, ktorý vyvolá stres, môže byť akákoľvek situácia, ktorá organizmus vychýli z rovnovážneho stavu, naštartuje v ňom poplachovú reakciu a aktivuje obranné mechanizmy.

„V takejto chvíli sa organizmus pripravuje na dve možnosti – ujsť alebo biť sa. Preto sa rozbúši srdce a svaly v končatinách sa naplnia krvou,“ vysvetľuje pediatrička a odborníčka na homeopatickú liečbu Jana Mrázová.

Stres najčastejšie postihuje ľudí vo veku 25 až 54 rokov ... 

Stres je tak príčinou až 25 percent dvojtýždňovej alebo dlhšej absencie na pracovisku, v dôsledku ním spôsobených zdravotných problémov.

Pokiaľ stres trvá krátkodobo a v primeranej intenzite, stimuluje človeka k vyššiemu alebo lepšiemu výkonu, podporuje látkovú výmenu, hormonálne zabezpečenie, ako aj duševné schopnosti či tvorivosť.

Naopak, nadmerný stres, ktorý pretrváva dlhodobo, ohrozuje telesné aj psychické zdravie človeka, môže ho poškodiť a dokonca spôsobiť až smrť v dôsledku nadmernej záťaže a vyčerpania organizmu.

3 fázy stresu 

Reakciu organizmu na stres rozdeľujú odborníci na tri fázy.

Prvou je poplachová, v ktorej sa organizmus mobilizuje, vylučuje väčšie množstvo hormónu adrenalín, zvyšuje sa krvný tlak, tep srdca, zrýchľuje sa dýchanie, zvýši sa vylučovanie potu, krv z oblasti tráviacich orgánov sa presúva do svalov.

Vo fáze rezistencie organizmus bojuje so stresorom a snaží sa naň adaptovať alebo ho zdolať.

Ak to však trvá pridlho, stav sa zhoršuje a objavujú sa choroby zo stresu, ako je napríklad vznik žalúdočných vredov, vysokého krvného tlaku, srdcovocievnych ochorení, ale dochádza aj k poškodeniu imunitného systému.

Pri fáze vyčerpania, organizmus podlieha stresu. To môže viesť k apatii, depresii, rezignácii a niekedy dokonca smrti. Okrem hystérie, paniky, hnevu, plaču, podráždenosti, nervozity, trémy či neschopnosti reagovať rozvážne, je stres zodpovedný aj za situačnú hypertenziu, oslabenie imunitného systému, bolesti žlčníka, žalúdka a dolných končatín, kŕče svalstva, či časté močenie.

Dnešný človek 

Dnešná hektická doba nám čoraz viac diktuje byť neustále v strehu a plniť povinnosti často nie na 100 ale na 150 a viac percent. Preto stále častejšie počúvame o workoholizme, syndróme vyhorenia a podobných fenoménoch súvisiacich práve s neblahými účinkami stresu.

Nech je spôsob relaxácie akýkoľvek, dôležité je, aby vôbec bol... Sú totiž ľudia, a nie je ich práve málo, ktorí odpočinok na vlastnú škodu ignorujú. Považujú ho za stratu času a preto všetky voľné chvíle venujú práci.

Ak sa však stresu nahromadí príliš, nielen že strácame kontrolou nad situáciou, ale aj znervóznieme a emócie nami lomcujú, čím neškodíme len sami sebe no takéto správanie vyvoláva búrlivú tlakovú vlnu aj na naše okolie, či už na pracovisku alebo doma.

Ak následne nenájdeme uvoľnenie ani počas víkendov, stres sa mení na nášho nepriateľa. Oslabuje nás, núti nás stiahnuť sa, prináša negatívne myšlienky, úzkosť či depresie. Stres a frustrácia patria k náročným životným situáciám, ktoré by sme nemali prehliadať.

Relaxovať by sme preto mali minimálne raz do týždňa aspoň niekoľko hodín. Ideálne by však bolo dopriať si krátky oddych aj niekoľko krát počas každého dňa, dokonca i počas pracovnej doby - napríklad v čase obednej prestávky.

Uvedomili ste si dnes, ako ste na tom práve vy? Ako sa cítite a akú energiu napokon vysielate do svojho okolia? Prichádza víkend, tak sa pokúste príjemne naladiť a oddýchnuť si napríklad pri čítaní časopisov z našej ponuky... určite vás dobre naladia a tí, čo potrebujú aktívne oddychovať sa možno aj niečo naučia...

Krásny víkend prajeme!

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,99
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.