Postavte sa! Môže od toho závisieť váš život

28.3.2012 16:51:33 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1827x

Častejšie vstávanie môže znížiť riziko vašej smrti do troch rokov. Dokonca aj vtedy, ak máte dostatok inej fyzickej aktivity. Vyplýva to z výskumu so vzorkou viac ako 200 000 ľudí, ktorí uskutočnili austrálski vedci. Zistili, že dospelí, ktorí denne sedeli viac ako 11 hodín zomierali v najbližších troch rokoch o 40 % častejšie ako ľudia, ktorí denne sedeli menej ako štyri hodiny. Výskum zohľadňoval fyzickú aktivitu, hmotnosť a zdravotný stav účastníkov.

 

„Výsledky majú dôležitý vplyv na zdravie verejnosti,“ myslí si Hidde van der Ploeg zo Sydneyskej univerzity, ktorý viedol výskumný tím. „Ranná prechádzka alebo návšteva telocvične je stále dôležitá, ale je tiež nutné zabrániť dlhodobému sedeniu.“

Výsledky sú prvými zisteniami výskumu „45 and Up Study“, najväčšieho výskumu zdravého starnutia na južnej pologuli. Ukázali, že fyzická aktivita je stále prospešná.: neaktívni ľudia, ktorí najviac sedeli zomierali v nasledujúcich troch rokoch dvakrát častejšie než aktívni ľudia, ktorí sedeli rovnako dlho. A medzi aktívnymi ľuďmi prispelo dlhé sedenie k zvýšeniu rizika smrti o tretinu.

Rozsah výskumu a zameranie na celkový čas sedenia z nej robia dôležitý príspevok k narastajúcim dôkazom a nevýhodách dlhodobého sedenia. Priemerný dospelý človek strávi 90% voľného času sedením a odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie spĺňa len polovica z nich.

Väčšia časť výskumu „45 and Up Study“ ešte len prebehne a bude sa pýtať 265 000 mužov a žien na ich zdravie, životný štýl, lieky a liečbu, ktorú absolvujú. Takýto rozsiahly projekt pomôže vládnym predstaviteľom čeliť výzvam spojeným so starnutím populácie.

originál článku