ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Autá bez vodičov sú pripravené na cesty

3.4.2012 18:20:54 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1941x

Ste skeptickí v otázke autonómnych automobilov? Neskoro. Už sú tu a sú chytrejšie ako kedykoľvek predtým.

 

Zakloňte sa, dajte ruky dole z volantu, pustite pedále a oddychujte: na rade je vaše auto. Sen o automobile, ktorý by sa dokázal sám riadiť, je stále silnejší s rapídnym zdokonalení potrebných technológií v poslednom desaťročí. Naráža ale najmä na legislatívne prekážky.

Nemusí to tak ale byť dlho. Politici sa snažia o zlegalizovanie týchto vozidiel. Vo viacerých krajinách začali preteky o čo najskoršie schválenie možnosti využitia autonómnych automobilov v bežnej doprave.

Zlepšená bezpečnosť, efektívnejšia spotreba a oslobodenie od nudy dlhých ciest boli vždy lákadlom pre automobilový priemysel. V roku 1994 predstavili spoločnosti Jaguar a Lucas Industries bezpečnosť adaptívneho tempomatu a automatického sledovania jazdného pruhu a obe technológie sú dnes bežným javom na cestách. Médiá v tom čase označovali autá, ktoré by sa vedeli samé riadiť za „šialenstvo“.

Obavy o bezpečnosť autonómnych automobilov ale zanikajú v pri čísle 1,2 milióna obetí, ktoré ročne zahynú na cestách v dôsledku zlyhania človeka. „Je bláznivé predstaviť si, že stále budeme riadiť autá rovnako,“ myslí si Paul Newman z Oxfordu, ktorého tím vyvíja autonómne vozidlá, „že budeme musieť mať stále nohu na pedále, poriadne sa sústrediť a dávať pozor, aby sme nezaspali.“

Myšlienka si nachádza podporovateľov, zvlášť v štátoch USA. V Nevade môže ísť od 1. marca na štátnu cestu autonómne vozidlo s podmienkou, že má špeciálnu poznávaciu značku a jeho majiteľ platí ročnú poistku 1 až 3 milióny dolárov. Podobné legislatívne úpravy zvažujú napríklad v Kalifornii alebo na Floride.

Fenomén ale nekončí v USA. V Nemecku môžu vedci zo Slobodnej berlínskej univerzity využívať opustené letisko na cesty ich automobilu bez vodiča. Za určitých okolností môžu vedci s automobilom vstúpiť na mestské cesty a veria, že čoskoro sa dostanú aj na diaľnicu. Vedci z Oxfordu chcú niečo podobné dosiahnuť vo Veľkej Británii.

Odborníci v Berlíne automatizujú VW Passat, ktorý nazvali patrioticky MadeInGermany, v Oxforde prerábajú vojenský džíp WildCat značky BAE Systems. Do projektu sa zapojil aj Nissan so svojím elektromobilom Leaf.

Všetky vyvíjané automobily majú laserové diaľkomery, radary a optické kamery, ktoré vnímajú s vysokou presnosťou meniace sa okolie vozidla. Vedia, kde sú semafory a dopravné značky a ktoré pohyblivé objekty sú zvieratá, ľudia, bicykle, motorky alebo kamióny. Newmanov tím sa napríklad snaží zlepšiť algoritmy zisťujúce, či je objekt auto alebo chodec. Vyvíjajú tiež spôsob, akým si senzory vytvárajú obraz svojho sveta a prispôsobujú ho neustále sa meniacim okolitým podmienkam.

Ďalšou výzvou pre vedcov je zdokonaliť automobily v rozoznávaní náznakov rizikových situácií, napríklad náhle odrazy slnečného svetla od vozovky alebo obyčajný defekt.

Autá spoločnosti Google dokážu medzi sebou komunikovať a zdieľať údaje o prejdenej ceste. Podľa Newmana ale nebudú musieť autá bez vodičov komunikovať, pretože budú musieť byť sebestačné a kompletnú bezpečnosť zabezpečovať samostatne.

„Automatizácia automobilov sa stane skutočnosťou,“ povedal Newman. „Počítače spôsobili obrovské zmeny a doprava bude ich ďalším cieľom.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,64
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.