ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

IEEE zvažuje tenšie gigabitové káble pre automobily

11.4.2012 12:19:38 | * q
itnews | Počet zobrazení: 1140x

Ethernetový kábel zvládal postupne čoraz väčšiu prenosovú rýchlosť. Teraz by mal prejsť zoštíhľujúcou kúrou. Redukované káble by mali obsahovať menší počet vodičov.

Inštitút IEEE v pondelok oznámil založenie študijnej skupiny, ktorá by mala redukovať počet krútených párov v ethernetovom kábli s prenosovou rýchlosťou 1 Gb/s.

 

Úlohou tejto skupiny je vytvoriť štandard, ktorý by umožňoval dosahovať rovnaké prenosové kapacity pomocou káblov s menším počtom vodičov. Túto novinku by pozitívne prijali najmä výrobcovia automobilov pre siete inštalované vo vozidlách.

S tým, ako rastie počet bezpečnostných, ovládacích, komunikačných a zábavných prvkov v automobiloch, rastie záujem ich výrobcov o siete typu ethernet. Aj keď automobily môžu využívať pozemné aj satelitné dátové pojítka pre komunikáciu s okolitým svetom a technológie Wi-Fi alebo Bluetooth pre pripojenie mobilných prístrojov vo vozidle, potrebujú aj komunikačné kanály využívajúce klasické vodiče.

Bezdrôtové siete totiž nie sú pre niektoré prvky v automobile dostatočne spoľahlivé a robustné. Môžu byť rušené a vykazujú značné výkyvy v kapacite so zreteľom na svoje aktuálne okolia. Preto sú podľa Kevina Browna, viceprezidenta a generálneho manažéra oddelenia ethernetovej komunikácie spoločnosti Broadcom, stále potrebné elektrické vodiče. Vysoké prenosové rýchlosti, malá latencia a vysoká spoľahlivosť sú nevyhnutné pre komunikáciu jednotlivých súčastí automobilu, najmä pokiaľ ide o funkcie súvisiace s bezpečnosťou, vysvetlil v decembri minulého roka na prezentácii spoločnosti Broadcom.

Broadcom už ponúka vybavenie automobilov s tenším káblom, ktoré dosahujú prenosové rýchlosti 100 Mb/s. Túto technológiu podporuje skupina výrobcov OASIG, v ktorej sú zastúpené napríklad spoločnosti BMW, Hyundai alebo Bosch, vysvetlil Brown v pondelok. Prezradil tiež, že vozidlá vybavené touto technológiou budú uvedené na trh v priebehu budúceho roka. Dodal zároveň, že rastúca potreba komunikácie vo vnútri automobilov si zhruba v horizonte štyroch rokov vyžiada prenosovú rýchlosť 1 Gb/s.

Pretože automobilky sa snažia ušetriť na hmotnosti vozidla všade, kde je to možné, vítajú iniciatívu IEEE, ktorá založila pracovnú skupinu 802.3 pre gigabitový ethernet prostredníctvom menšieho počtu krútených párov (RTPGE). Výsledkom jej práce by totiž mali byť tenšie a ľahšie káble než štandardné štvorpárové používané v budovách. Ak sa podarí dosiahnuť rovnaké kapacity pomocou menšieho počtu vodičov, mohol by nový štandard podľa vyjadrenia IEEE nájsť uplatnenie napríklad aj ovládanie priemyselných strojov alebo v letectve.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,76
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.