ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Google patentoval cielenie reklám podľa hluku na pozadí

11.4.2012 12:26:18 | * q
computerworld.cz | Počet zobrazení: 2052x

Google by vďaka tomuto patentu mohol teoreticky načúvať hluku na pozadí telefonickej konverzácie a ponúkať na jeho základe cielenú reklamu.

 

Nový patent môže vyhľadávaču umožniť cielenie reklám pri telefonovaní na základe zvukov na pozadí, jeho dosah je oveľa väčší. Minulý týždeň získal Google patent na reklamu založenú na „podmienkach okolitého prostredia", ako je technológia označená v patentovej prihláške. Reklamu môže zacieliť s pomocou senzora, ktorý sníma teplotu, vlhkosť, zvuk, svetlo alebo zloženie vzduchu v okolí zariadenia.

Vďaka tomu by napríklad pri zachytení zvukov mora mohol ponúknuť reklamu na plážové osušky alebo neďaleký plážový bar. Reklamu môže ponúknuť pomocou textu, obrázka alebo videa odoslaného do mobilného prístroja používateľa. Google má v pláne použiť kľúčové slová na základe podmienok panujúcich aktuálne v okolí používateľa.

Patent je určený pre osobné počítače, digitálne reklamné plochy, digitálne samoobslužné terminály, predajné automaty a mobilné telefóny. Mohlo by to teda naozaj znamenať, že Google plánuje okrem iného načúvať zvukom na pozadí telefónneho rozhovoru a zacieliť reklamu podľa nich. Systém bude pravdepodobne musieť spolupracovať so zariadením na zisťovanie polohy, aby ho „nezmiatli" zvuky napríklad v kine, múzeu alebo vzdelávacom zariadení.

„Naozaj sa zdá, že by to takto mohlo fungovať," konštatovala Peggy Salzová, analytička spoločnosti MobileGroove, ktorá sa špecializuje na mobilné vyhľadávanie a reklamu. „To by však mohol aj Shazam," dodala, keď poukázala na aplikáciu, ktorá načúva práve prehrávanej hudbe a vyhľadáva v databáze zodpovedajúce piesne. Podľa Salzovej sú s touto novo patentovanou technológiou spojené isté problémy s ochranou osobných údajov. „Nedokázala by som si predstaviť, že by si Google dovolil túto funkciu aktivovať bez vedomia používateľa."

Google nebol pri otázkach o novom patente veľmi výrečný. Jeho hovorca Mark Jansen vyhlásil, že spoločnosť nemieni špekulovať o možnom využití týchto novo získaných patentov. „Patentujeme si veľa rôznych nápadov, ktoré sa vyliahnu v hlavách našich zamestnancov," vysvetlil a zdôraznil, že niektoré myšlienky sa skončia práve len pri patente. „Nové produkty nemožno jednoducho odhadovať podľa patentov, ktoré získavame," vysvetlil Jansen.

Google však v patente myslí na otázky ochrany súkromia, pretože počíta s možnosťou obmedzenia tejto funkcie alebo aj jej vypnutia.

Salzová vyhlásila, že nový patent je zaujímavý aj z technického hľadiska. Ak sa Google zaujíma o technológiu, ktorá ponúka reklamy na základe okolitých zvukov, svetla, teploty alebo zloženia vzduchu, znamená to podľa nej, že Google to myslí s multinodálnym vyhľadávaním vážne. Táto metóda sa využíva na čo najpresnejšie cielenie výsledkov. Nehľadá len podľa zadaného textu, ale napríklad aj podľa obrázkov alebo zvukov. Tieto vyhľadávacie algoritmy vyvíja hneď niekoľko spoločností. Naozaj zaujímavé to však začne byť, ak sa o to začnú zaujímať veľké firmy," povedala Salzová. Pripomenula, že možnosť vyhľadávania podľa zvuku už existuje niekoľko rokov, ale že sa začala viac šíriť po tom, čo prišiel Apple so svojou virtuálnou asistentkou Siri.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,68
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.