ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vedci sú bližšie k vytvoreniu mužských spermií mimo tela

11.4.2012 13:11:02 | * q
www.stanford.edu. | Počet zobrazení: 2749x

Nemeckým a izraelským vedcom sa podarilo pomocou buniek zo semenníkov myší vyprodukovať spermie mimo ich tela. Podľa nich ide o veľký pokrok, ktorý môže priniesť revolúciu v liečbe neplodnosti a pomôcť mužom mať vlastné deti. Výsledky výskumu zverejnili vo vedeckom časopise Asian Journal of Andrology.

 

Výskumníci odobrali zárodočné bunky zo semenníkov a vložili ich do špeciálnej zmesi podobnej prirodzenému prostrediu, v ktorom vznikajú spermie. "Verím tomu, že časom dokážeme vyprodukovať ľudské spermie tak, že odoberieme tkanivo so zárodočnými bunkami zo semenníkov a budeme simulovať rast spermií v laboratórnych podmienkach," vyjadril sa o ďalšom výskume Mahmoud Huleihel z izraelskej Ben Gurion University.

Jeho tím síce pri testoch zatiaľ nebol úspešný, Huleihel je však presvedčený, že sa to čoskoro podarí. "Experimentujeme s rôznymi zmesami, v ktorých môžu z ľudských zárodočných buniek vzniknúť spermie. Veríme, že je to možné," uviedol.

Spermie mimo tela 

Podľa odborníka na plodnosť Richarda Sharpea z Edinburskej univerzity je podstatné, že sa podarilo vyprodukovať spermie mimo tela. "Zárodočné bunky len potrebujú vhodné prostredie. Háčik je v tom, že ich treba prinútiť, aby si mysleli, že sú v semenníku," vyjadril sa. Navrhuje vložiť ich do tiel myší, ktoré by pre ne boli akýmisi žijúcimi inkubátormi.

Zlý životný štýl 

Problémy s mužskou neplodnosťou sú spojené so znížením počtu spermií u mužov a nízkou kvalitou semena. To sa pripisuje zväčša zlému životnému štýlu ale i nevhodnému obliekaniu či príliš intenzívnemu cvičeniu. Huleihel však upozorňuje, že ďalší výskum neprinesie výsledky okamžite. "Trvalo nám niekoľko rokov, kým sme sa dostali do tejto fázy, takže nevytvoríme ľudské spermie za jednu noc," povedal. Ak sa to podarí, bude ešte potrebné zistiť, či sa geneticky nepoškodili a či majú také vlastnosti, ako keby vznikli v prirodzenom prostredí.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,84
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.