Budeme si o pár rokov doma tlačiť malých robotov?

16.4.2012 12:19:51 | * q
| Počet zobrazení: 1371x

Vedci z MIT predstavili nový projekt, ktorého cieľom je vytvoriť malého pomocníka - robota, ktorý sa bude dať vytlačiť pomocou 3D tlačiarne. Vytvorenie jedného takéhoto robota vrátane programovej časti potrvá necelých 24 hodín a vedci počítajú s jeho masovou produkciou.

 

Hoci majú vedci funkčné prototypy zariadení, s ich masovou produkciou sa nepočíta skôr ako v roku 2017. Výrobná cena prototypu sa momentálne pohybuje okolo 100 USD a doba výroby je 70 minút. Samozrejme, reálna cena pre koncového zákazníka bude iná a záležať bude najmä na parametroch robota.

MIT v rámci prezentácie nového projektu predstavilo dva prototypy zariadení - okrem šesťnohého origami robota je to aj jednoduchá robotická ruka, pomocou ktorej môže používateľ uchopiť a manipulovať s objektmi. Vedci chcú koncové zariadenia vytvoriť v jednotnej veľkosti a minimalizovať tak náklady na ich výrobu. Roboty by mali slúžiť najmä na preskúmanie úzkych alebo zamorených miest.

Nakoľko ich chcú vedci z MIT sprístupniť širokej verejnosti, je potrebné vyriešiť zopár potenciálnych problémov - napr. používatelia môžu zadať robotovi zlé príkazy a spôsobiť jeho poškodenie. Z toho dôvodu má mať každé zariadenie pred-programovanú základnú škálu príkazov. Náročnejší používatelia však môžu vytvoriť pokročilejšie príkazy, či už kombináciou dostupných alebo do-programovaním nových funkcií.