ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Mobil, ktorý vidí cez stenu?

19.4.2012 17:46:21 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2233x

Supersily komixových hrdinov by mohli byť bližšie realite po poslednom objave vedcov z Texaskej univerzity. Navrhli symbolicky čip, ktorý by zmenil mobilné telefóny na zariadenia vidiace cez stenu, drevo, plasty, papier a iné objekty.

 

Vedci sa vo svojom výskume venovali dvom oblastiam. Jednou z nich je využitie doteraz nepovšimnutej časti elektromagnetického spektra a druhou nová mikročipová technológia.

Elektromagnetické spektrum charakterizuje vlnové dĺžky energie, napríklad rádiových vĺn, mikrovĺn, ktoré využívajú mobilné telefóny, alebo infračervených vĺn umožňujúcich videnie v tme.

Terahertzová časť elektromagnetického spektra, jedna z častí, ktorá leží medzi mikrovlnami a infračerveným svetlom, nie je prístupná z väčšiny bežných prístrojov. „Vytvorili sme postup, ktorý sprístupňuje doteraz nedostupnú časť spektra používateľom a aplikáciám, ktoré môžu zachraňovať život,“ povedal Kenneth O, texaský profesor, ktorý viedol výskum.

Pomocou nového prístupu sa dajú vytvárať zábery so signálom v rozsahu terahertzov (THz) bez potreby využitia viacerých šošoviek. To by mohlo znížiť celkové náklady a cenu.

Druhým prínosom je technológia použitá na výrobu mikročipu. Čipy spracované pomocou polovodičovej technológie CMOS (Complementary Metal-Oxide Semiconductor) sú základom mnohých zariadení spotrebnej elektroniky, ktoré bežne používame. „CMOS je dostupná a vhodná na výrobu množstva čipov,“ hovorí O. „Takýto čip môžete v kombinácii s terahertzami umiestniť na zadnú stranu mobilného telefónu a premeniť ho na zariadenie, ktoré vidí cez objekty.“ Kvôli obmedzeniam súvisiacim s ochranou súkromia sa vedci zameriavajú na využitie technológie pri vzdialenostiach menších ako 10 cm.

Z hľadiska spotrebiteľov by sa dala táto technológia využiť napríklad na hľadanie klincov v stenách, alebo na overovanie dôležitých dokumentov. V obchode by sa ňou dali odhaliť falošné bankovky, v továrňach by poslúžila pri kontrole procesov. na úrovni terahertzov existuje viac komunikačných kanálov, než je dnes dostupných v celej bezdrôtovej komunikácii, preto by sa pri týchto frekvenciách mohla informácia šíriť pružnejšie a rýchlejšie.

Terahertze sa dajú použiť aj na zachytávanie nádorov, diagnostiku chorôb analýzou dychu alebo monitoring znečistenia vzduchu. „Existuje množstvo vecí, ktoré budú možné a o ktorých sme ani nesnívali,“ povedal O.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,18
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.