Krok k vysvetleniu moci aspirínu
19.4.2012 22:21:42 | QNew Scientist | Počet zobrazení: 4062x
Jeden z najstarších liekov na svete môže obsahovať tajomstvo prevencie rakoviny. Môže vysvetliť, prečo má salicylát taký potenciál pri jej liečbe.
Salicylát, ktorý sa nachádza vo vŕbovej kôre, je kľúčovou zložkou mnohých starých liečiv - už egyptské rukopisy ho popisujú pri liečbe zápalu. V modifikovanej forme, ako aspirín, pretrval ako analgetikum a liek proti zápalu. Nedávno však výskum odhalil aj iný, záhadný efekt aspirínu: liek znižuje u ľudí riziko niektorých foriem rakoviny.
Aspirín sa v tele rýchlo rozkladá na salicylát, preto vedci z univerzity v Dundee vo Veľkej Británii skúmali vplyv salicylátu na ľudské bunky získané z obličky. Grahame Hardie zistil, že liek aktivoval AMPK, enzým zapojený do rastu buniek a metabolizmu, ktorý súvisel s rakovinou a cukrovkou.
„Je to starobylé liečivo, ktoré bolo pravdepodobne v histórii ľudstva neustále prítomné,“ povedal Herdie. „Napriek tomu stále zisťujeme, ako funguje.“
Vedci potom testovali vysoké dávky salicylátu na rôznych typoch myší. Zistili, že vplyv na metabolizmus má salicylát len vďaka enzýmu AMPK.
Salicylát, vo forme salsalátu, je tiež prísľubom pri liečbe cukrovky. Jeho vplyv v tomto smere ale nie je ovplyvnený enzýmom AMPK. Aj u myši bez tohto enzýmu sa upravila po prijatí salicylátu hladina glukózy v krvi rovnako ako u zdravých myší.
Zistenie vedcov môže oddeliť u aspirínu efekt zmiernenia bolesti od ochrany pred rakovinou, čo by mohlo byť cestou pre lieky proti rakovine, ktoré majú menej vedľajších účinkov než aspirín. Ďalším krokom bude otestovať salicylát priamo na myších modeloch rakoviny a sledovať, či AMPK zostane dôležitou súčasťou protirakovinového efektu.