Vtáky pestujú rastliny

25.4.2012 18:41:57 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2049x

Vedci majú prvý dôkaz, že existuje živočíšny druh, ktorý pestuje rastliny nie pre ich konzumáciu. Šiatorníky (Ptilonorhynchidae) využívajú na zaujatie samičiek ovocie, o ktoré sa starajú.

 

Vedci zistili, že druh vtákov žijúci v Austrálii má okolo svojho hniezda mimoriadne veľa rastlín rodiacich ovocie a že vtáky ovocie využívajú na zaujatie opačného pohlavia.

Je to prvý dôkaz o tom, že aj iné živočíchy okrem človeka pestujú rastliny nie pre potravu. Vedci si ale nemyslia, že vtáky pestujú rastliny zámerne. Skôr je pravdepodobné, že okolo ich hniezd rastú hojnejšie, pretože vtáky na svoje predvádzanie zbierajú ovocie.

Šiatorníky, ktorých domov je Austrália a Papua Nová Guinea, sú známe svojím spôsobom zaujatia samičiek, do ktorého patrí vytváranie ozdobnených hniezd jasne sfarbenými predmetmi.

Pozorovaním vedci zistili, že okolo hniezd vtákov je viac jasnejších rastlín a že vtáky si hniezda nebudujú cielene na miestach ich výskytu, ale že rastliny sa šíria okolo ich obydlí. Hniezda vyzdobené ovocím sú atraktívne pre vyberavé samičky. Samčeky preto ovocie zbierajú, ale keď sa zošuverí, zbavia sa ho. Výsledkom sú klíčiace semená v okolí hniezd. Šiatorníky zotrvávajú v jednom hniezde aj desať rokov, takže z rozrastania rastlín v jeho okolí majú určite zisk.

originál článku