ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
Publicistika

Články / Technika / ISTROBOT 2012

ISTROBOT 2012

17.5.2012 13:20:44 | * q
istrobot | Počet zobrazení: 1632x

Dvanásty ročník medzinárodnej súťaže robotov Istrobot svojich fanúšikov nesklamal. Desiatky nadšencov z celého Slovenska i priľahlých krajín predviedli výsledky svojej zručnosti, konštruktérskeho i programátorského umenia. Návštevníci tohto ojedinelého podujatia mali možnosť vidieť v priestoroch Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave niekoľko desiatok robotov – od miniatúrneho robota PocketBot2, ktorý sa zmestí do krabičky od zápaliek až po desiatky kilogramov vážiaceho robota MRVK, ktorý slúži ako výskumná platforma na Ústave riadenia a priemyselnej informatiky FEI STU v Bratislave.

Ako sa darilo súťažiacim v jednotlivých súťažných disciplínach?  

Bolo zaujímavých viacero kategórií, k stáliciam: Myš v bludisku; Stopár, bola pridaná nová súťažná kategória so záhadným názvom V sklade kečupu. Úlohou súťažiacich robotov bolo nájsť v sklade predstavovanom sieťou 5x5 štvorcov celkovo 4 konzervy s paradajkovým pretlakom a dopraviť ich do svojho „domáceho“ skladu. Náročnosť úlohy spočívala nielen v zostrojení a naprogramovaní robota, ktorý je schopný konzervy aspoň dotlačiť domov, ale aj vo vymyslení vhodnej stratégie, aby súper získal menší počet konzerv.


Napokon sa v tejto kategórii zišlo celkovo 11 robotov, ktorí prekvapili rôznosťou prístupu k zbieraniu plechoviek. Napokon sa finálové zápolenie skončilo prekvapením pre rozhodcov, ktorí konštatovali, že až tri roboty získaly rovnaký maximálny počet bodov 9. Preto sa porota rozhodla udeliť tri ceny za víťazstvo v tejto kategórii, ktorú čaká sľubná budúcnosť. Zvíťazili Dominik Fedor (robot Frankie), Igor Lacík a František Nagy (robot Franta) a VeterRobot Team zo ZŠ Veternicová s rovnomenným robotom.

picture
 
Kategória Freescale Race Challenge 

Zaujímavým doplnkom robotických disciplín bola aj kategória Freescale Race Challenge, čo je súťaž takmer obyčajných autodráhových autíčiek, ktoré však neriadi človek ovládačom, ale musia sa na neznámej trati dokázať riadiť samé. Aby najmä v zákrutách nevyleteli z dráhy, musia prispôsobiť rýchlosť údajom nameraným snímačmi zrýchlenia, tzv. akcelerometrami. Z tejto súťaže postúpili dvaja najrýchlejší, Tomáš Pavlíček a Lukáš Hrecko, do finále, ktoré sa uskutoční v máji v Rožnově pod Radhoštěm.

Kategória Voľná jazda a jej výhercovia 

Návštevnkom tohtoročného Istrobota predstavili svoje projekty aj účastníci kategórie Voľná jazda. Traja víťazi vzbudzovali rešpekt nielen rozmermi, ale aj komplexnosťou svojich robotov. Víťazi tejto kategórie, Ján Bačík a Viktor Šlapák z Košíc predstavili verejnosti malý vrtuľník Prométheus, ktorý je postupne dopĺňaný množstvom elektroniky, senzormi a softvérom, ktorý by mal napokon umožniť automatický let stroja s možnosťou sledovania telemetrických údajov na počítači. Na porotcov zapôsobil aj robot Spirit Junior - model vesmírneho robota Spirit, ktorý skúmal povrch Marsu. Úctyhodný model tohto prieskumníka predstavil Kamil Szabo z Martina. Tretím úspešným konštruktérom v tejto kategórii je Alexander Sütő z Košíc, ktorého pásový robot Protos IV slúži ako model záchranárskeho robota schopného lokalizovať a vyhľadávať obete v sutinách.

picture
 
...a ďalší z množstva šikovných  

Záujem publika si však vyslúžill predovšetkým spôsobom ovládania – robot vybavený senzorom Kinect sleduje gestá svojho tvorcu a napodobňuje ich. V nesúťažnej časti predstavili autori projektu stratosférického balónu Julo2 výsledky nedávneho letu z hvezdárne v Partizánskom. Videli sme aj ukážky zápolenia autonómnych autíčiek z mediznárodnej súťaže Freescale Cup a niekoľko skutočne vydarených konštrukcií robotov zo stavebnice Lego Mindstorms.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,08
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.