ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

V starej čínskej hrobke leží Európan

28.5.2007 14:05:04 | Q
National Geographic | Počet zobrazení: 3443x

Analýza DNA ukázala, že zvyšky človeka, ktoré našli archeológovia v 1400 rokov starej čínskej hrobke, patrili mužovi z Európy.

 

Univerzitní vedci označili muža nazvaného Yu Hong za predstaviteľa jednej z najstarších genetických skupín zo západnej Európy. Hrobka v strednej Čine je dosiaľ najvzdialenejším miestom, kde boli nájdené zvyšky človeka zo starobylého európskeho rodu.

Hrobka s Yu Hongovými pozostatkami bola odkrytá v roku 1999 a obsahuje tiež zvyšky ženy z východnej Ázie. Spôsob pochovania a výzdoba hrobky sú charakteristické pre obdobie, do ktorého sa čínska hrobka datuje. Ľudia vyobrazení na reliéfoch majú ale európske črty – rovné nosy a hlboko vsadené oči.

Zmes rôznych kultúr komplikovala určiť pôvod pochovaného páru, antropológovia nedokázali určiť ani rasu, pretože im chýbali niektoré dôležité kosti.

Aby o páre zistili vedci čo najviac, študovali jeho mitochondriálnu DNA - typ DNA dedený výlučne od matky, pomocou ktorého možno sledovať evolúciu človeka.

Výskum ukázal, že Yu Hong prišiel do Číny pred asi 1400 rokmi a pravdepodobne sa oženil s miestnou ženou. Rezby na stenách hrobky znázorňujú scény z jeho života, ukazujú, že bol vodcom skupiny ľudí kolonizujúcich strednú Čínu v dobe dynastie Sui. Yu Hong zomrel podľa reliéfov v roku 592 vo veku 59 rokov a jeho žena bola po smrti v roku 598 pochovaná do toho istého hrobu.

V strednej Číne sú u ľudí západoeurópske črty veľmi zriedkavé a až doteraz neboli nikdy nájdené v pozostatkoch žiadneho z nich.

Testy DNA sú často jedinou možnosťou ako určiť pôvod človeka. Vedci však vedia, že zo zistení o pôvode jedného človeka nemôžu robiť závery o migrácii populácie. Nevie sa, či sa do oblasti presunul len tento jeden človek, jeho rodina alebo väčšia skupina Európanov.

Napriek tomu, je objav pekným príkladom, ako môže spolupracovať archeológia s genetikou.

originál článku
Yu Hongova hrobka

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,08
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.