Budeme mať počítačové pamäte vyrobené pomocou baktérií?
5.6.2012 13:49:26 | * qThe Economist, Wiley | Počet zobrazení: 2396x
Vedcom z University of Leeds (Anglicko) sa podarilo vyvinúť lacný postup využívajúci geneticky modifikované baktérie, ktorý by mohol v budúcnosti umožniť produkciu počítačových pamätí bez nutnosti používania súčasných výrobných postupov a zariadení, ktorých ceny sa pohybujú v miliardách USD.
Vedci sa pri vývoji svojho technologického postupu inšpirovali baktériou Magnetospirillum magneticum. Dôležitá je jej schopnosť vytvárať proteín viažuci minerál magnetit, ktorý je formou oxidu železa. Vďaka nemu baktéria dokáže detegovať magnetické pole Zeme. Vedci preniesli schopnosť produkovať tento proteín do inej baktérie, Escherichia coli, a túto použili pre jeho produkciu vo veľkom.
Ďalším krokom bola príprava substrátu na ktorom mala počítačová pamäť vyrásť. Tvorilo ho zlato, na ktorom bol pomocou špeciálnej chemickej substancie vytvorený vzor v podobe šachovnice. Po ponorení substrátu do proteínového roztoku naprodukovaného baktériami sa proteín naviazal na políčka šachovnice, pripravené na substráte, a ponorením do ďalšieho roztoku sa na proteín naviazali nanomagnetické čiastočky, čím sa vytvorili príslušné magnetické domény. Tie je možné zmagnetizovať a zapísať tak do nich hodnotu logickej nuly alebo jednotky. Podarilo sa tak vytvoriť pole nanomagnetov, ktoré pripomína povrch platne pevného disku.
Cesta k skutočným počítačovým pamätiam použiteľným v praxi je však ešte dlhá. Zrnká magnetitu v súčasnosti nie sú dostatočne silnými magnetmi aby ich bolo možné použiť pre zápis informácie, ich rozmery, keď každá doména má priemer 20 µm, sú priveľké na to, aby umožnili konkurencieschopnú hustotu zápisu dát. Vedci sú však optimistickí a tvrdia, že obidve prekážky bude možné prekonať.